Richard Raši (Hlas) beruházási, régiófejlesztési és informatizációért felelős miniszter és Erik Tomáš (Hlas) munka-, szociális és családügyi miniszter közösen látogattak el ma Komáromba, hogy találkozzanak a régió polgármestereivel, illetve bejelentették: 44 millió eurót fordítanak országosan a lelki betegségek megelőzésére, a családi kapcsolatok megerősítése céljából.
Az észak-komáromi központi erőd Lőporos termében került sor ma, november 15-én a Komáromi járás településvezetői és a miniszterek találkozására. A tárgyalások szünetében tartottak sajtótájékoztatót Richard Raši, Erik Tomáš miniszterek, valamint Keszegh Béla (független), Komárom polgármestere, illetve a város parlamenti képviselője, Erik Vlček (Hlas).
Richard Raši elmondta, a mai a 27. kihelyezett ülésük és a települések vezetőivel tartott tanácskozás újfent arra ébresztette rá, hogy nem lehet az ország különböző régióit a fővárosból irányítani. „Közös megoldások kellenek, ehhez pedig meg kell hallgatni az érintetteket” – húzta alá. Mint mondta,
a mai kihelyezett ülés annyiban eltért az eddigiektől, hogy velük tartott a munka-, szociális és családügyi miniszter is, mivel egy uniós forrásokból finanszírozott nemzeti projektet szeretnének indítani. Ennek célja, hogy a nehéz helyzetben élő lakosságot ingyenes tanácsadással lássák el például adósságkezelés területén, de átfogó segítséget nyújt majd a pszichológiai szolgáltatások területén is.
„A szakmai tanácsadói hálózat elnevezésű pályázat célja, hogy hozzájáruljon a mentális betegségek megelőzéséhez, a családi kapcsolatok erősítéséhez és a generációk közötti kommunikáció javításához” – mutatott rá a beruházási miniszter, kiemelve, a családok stabilitását veszélyeztető adósságproblémák kezelése is fontos célja a projektnek.
„A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy megteremtjük a feltételeket a professzionális tanácsadáshoz és pszichológiai szolgáltatások nyújtásához, amelyek ingyenesen, az emberek széles köre számára elérhetőek lesznek” – jelentette ki Richard Raši beruházási miniszter, hozzátéve, az ehhez szükséges forrásokat a régiók kapják meg. Az önkormányzatok így a munkaügyi minisztérium, a Munkaügyi, Szociális és Családügyi Hivatal közreműködésével hozhatnak létre szakértői csoportokat, amelyek az idős polgárok vagy a marginalizált közösségek problémáival foglalkoznak majd.
Erik Tomáš munkaügyi miniszter hangsúlyozta, család- és adósság-tanácsadási központokat szeretnének létrehozni Szlovákia-szerte,
amelyek azoknak nyújtanak majd segítséget, akiknek erre szükségük van. Rámutatott: létrejött már az adósság-tanácsadási központok hálózata, de ezeket szeretnék családtanácsadó központokkal bővíteni – terveik szerint a munkaügyi központokhoz hasonlóan, 46 lesz ezekből a központokból országosan. Céljuk, hogy segítsék azokat a polgárokat, akik egyedül nem boldogulnak. „Tanácsot kaphatnak pénzügyi vagy egyéb nehéz élethelyzetekben, ezáltal megelőzzük majd a mentális betegségeket, a rossz családi vagy generációk közötti kapcsolatokat” – fogalmazott a miniszter.
Az egyéneknek, pároknak és családoknak nyújtott szolgáltatásokat képzett szakemberek – jogászok, pszichológusok, szociális munkások, terepmunkások, pénzügyi tanácsadók – végzik majd, akiket kifejezetten erre a célra képeznek majd ki” – magyarázta Erik Tomáš.
Richard Raši a régió településvezetőivel folytatott tanácskozásról szólva elmondta, érdekes és gyümölcsöző megbeszélést folytattak a polgármesterekkel. „A mai nap egy különleges regionális nap, mert nagyrészt olyan témákra összpontosított, amelyek a munka-, szociális és családügyi miniszter hatáskörébe tartoznak, és meggyőződésem, hogy a jelenlévő polgármesterek ebből a régióból is sok olyan információhoz jutottak, amelyek számukra is fontosak” – mondta Raši.
A beruházási miniszter kiemelte azt is, hogy sok város, de főleg a kisebb települések nem jutnak uniós forrásokhoz, mivel annyira alacsony költségvetéssel dolgoznak, hogy az csak a működési költségeiket fedezi. Ezért a mai nap kiemelt témái között szerepelt az is, hogy milyen konkrét lehetőségek vannak arra, hogy a városok és községek segítséget kapjanak e források felhasználásában.
Keszegh Béla, Komárom polgármestere a sajtótájékoztatón megjegyezte, általánosságban elmondható, hogy a szlovákiai települések lakossága elöregszik, egyre kevesebb az aktív állampolgár. Ezzel együtt jár, hogy az idősek ellátásáról gondoskodni kell, ami sok esetben az önkormányzatok feladata is – ezzel reagált a szaktárca azon elképzelésére, mely szerint az önkormányzat által működtetett szociális otthonok fenntartását átruháznák a megyékre.
„Minden egyes lépés vagy jogszabályi változás nagyon jelentős hatással van a költségvetésünkre. Ezért kell a lehető legjobban kihasználnunk az európai forrásokat” – tette hozzá Keszegh Béla, aki szerint a nehéz anyagi helyzetben lévő önkormányzatok egyre nehezebben tudják kigazdálkodni, hogy a polgároknak nyújtott szolgáltatások minősége ne csökkenjen.
Keszegh azonban kiemelt még egy fontos témát a települések finanszírozásával kapcsolatban. Rámutatott: a Komáromi járás a kormány segítségét kéri egy igazságosabb rendszer kialakításában. „Már húsz éve van érvényben az a szétosztási mechanizmus, aminek van két erősen igazságtalan szorzója. Itt az ideje a szlovákiai települések finanszírozásának felülvizsgálatának, igazságosabbá tételének” – mutatott rá Komárom polgármestere, hozzátéve, járásuk ehhez számos javaslatot is megfogalmazott. (A témával kapcsolatban a Magyar Szövetség korábban már petíciót indított – a szerk. megj.)
Keszegh Béla megjegyezte, nemcsak a déli régiókkal szemben igazságtalan a jelenlegi rendszer, de a Nagytapolcsányi, Homonnai, Nagymihályi, Kassai járások is számos forrástól elesnek ebből kifolyólag.
Erik Vlček, a régió parlamenti képviselője megköszönve a miniszterek látogatását megjegyezte, készségesen válaszoltak a régió polgármestereinek felmerülő kérdéseire és nagyra értékeli jelenlétüket a régióban.
Szalai Erika/Felvidék.ma
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »