A balassagyarmati székhelyű Magyar Nemzeti Múzeum – Palóc Múzeum a múzeumalapító sokoldalú tudósra, Nagy Ivánra emlékezik a Nógrád fia – Nagy Iván című időszaki kiállítással. Mint arról beszámoltunk, a kétszáz évvel ezelőtt született tudósra november 12-én szakmai konferencián emlékeztek az anyaországi és külhoni szakemberek.
A szakmai tanácskozás részeként nyitották meg az intézmény alagsorában az időszaki tárlatot. A 21. század követelményeit szem előtt tartó multimédiás kiállítás végigvezet a nem mindennapi életúton. Nagy Iván a magyar genealógia kiváló képviselője. Legjelentősebb műve, a 13 kötetes Magyarország családi czimerekkel és nemzékrendi táblákkal összefoglalja a 19. század közepének, második felének nemesi családjait.
A tudományos élet mellett bekapcsolódott szülővárosa, Balassagyarmat közéletébe is. Idős korában az ő ösztönzésére alakult meg 1891-ben Nógrád Vármegyei Múzeumi Társulat. Hagyatéka és vagyona képezte a mai Palóc Múzeum alapjait.
Az intézmény hűen emlékezik a múzeumalapítóra. Szobra megtalálható az 1914-ben átadott múzeumpalota oldalsó falánál. Az intézmény állandó tárlatában is helyet kapott a munkássága.
Mindennek tökéletes kiegészítője a november 12-től látható időszaki kiállítás, mely végigvezeti a látogatót Nagy Iván teljes életművén. Értékes relikviák, személyes tárgyak, fennmaradt naplói teszik még érdekesebbé a tárlatot.
A fotók alapján járjuk körbe a Nógrád fia – Nagy Iván időszaki kiállítást.
A szerző felvételei
Pásztor Péter/Felvidék.ma
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »