A Calvin János Teológiai Akadémia és a Selye János Egyetem Református Teológia Kar közös szervezésében, a Tudomány és Technika Hete rendezvénysorozathoz kapcsolódóan mutatták be november 11-én, hétfőn délután Révkomáromban Fazekas István Jókai-díjas költő, drámaíró, református teológus „Beszélgetés a MI időnkről” című interjúkötetét. A könyvben több felvidéki teológus is megszólal.
Hétfőn délután a Calvin János Teológiai Akadémia könyvtárában került sor a „Beszélgetés a Mi időnkről” című interjúkötet bemutatójára, mely ötven interjút tartalmaz. A szerzővel Somogyi Alfréd, a Református Teológiai Kar dékánja beszélgetett, aki elsőként az egykori tanítványt és tanártársat köszöntötte, hiszen Fazekas a jogi egyetem elvégzése után a révkomáromi egyetemen szerezte meg teológiai diplomáját, majd miután a zsoltárkutatásban végzett munkája alapján a teológiai tudományokból is doktorált, néhány évig itt tanította a héber, a görög és a latin nyelvet.
Fazekas István 2012-től kezdve szerkesztette Pozsgay Imrével közösen a Stádium Társadalmi és Kulturális Hírlapot, majd Pozsgay halála után annak főszerkesztője lett. A kötetben fellelhető interjúk elsősorban a lap tematikus számaihoz készültek: írókkal, költőkkel, színészekkel, politikusokkal, teológusokkal, kutatókkal és tudósokkal, énekesekkel és más közéleti személyekkel. A könyvbemutatón a szerző elmondta, hogy
ezeknek a beszélgetéseknek az egyik közös nevezője az, hogy a megszólítottak mindegyike teljes odaadással végzi, amit csinál.
A beszélgetések egy része Csoóri Sándor költő személye köré csoportosul, számontartva azt is, hogy mit vállalt Csoóri „a felvidéki magyarság igazságának kimondásáért a nyolcvanas években”. Fazekas, mint fontos irodalomtörténeti eseményről beszélt arról, hogy a Nappali hold megjelenése után kirobbant közéleti vita következtében az egymástól eltávolodó Konrád Györgynek és Csoóri Sándornak a Stádium adott végül közös megjelenési lehetőséget.
A Pozsgay-Fazekas által szerkesztett lap több esetben is foglalkozott a felvidéki magyar nyelvű oktatás kérdéseivel, egyik tematikus száma kifejezetten a Selye János Egyetem Református Teológiai Karát mutatta be. Mindezek apropóján
a könyvben igen részletes és a felvidéki oktatást is elemző beszélgetés olvasható Cs. Molnár Jánossal, Somogyi Alfréddal, Lévai Attilával, Görözdi Zsolttal, Öllös Erzsébettel és Karasszon Istvánnal.
A könyvben olyanok szólalnak még meg, mint például ifjabb Csoóri Sándor népzenész, Dörner György és Gregor Bernadett színművészek, Farkas Bertalan űrhajós, Hubay Miklós és Konrád György írók, Novák Ferenc koreográfus, Illyés Mária irodalomtörténész, Ács Margit író, kritikus, Petrőczi Éva költő és Pozsgay Imre rendszerváltó politikus.
Fazekas szerint
a visszatekintő beszélgetések nyilvános tanúbizonyság-tételek is egyben a magyar társadalomban az utóbbi másfél évtizedben megfigyelhető szellemi, politikai és művészeti mozgásokról.
A szép kivitelezésű, impozáns kiadvány az Üveghegy Kiadó gondozásában jelent meg az idei Ünnepi Könyvhétre.
Nagy Sándor/Felvidék.ma
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »