Share 0 Post 0 Share Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)
Várhatóan 2025 január végén nyílik meg az áramhálózati elosztótársaságok számára egy új EU-pályázat, amely 26,5 milliárd forint támogatást nyújt a digitális átállás elősegítésére és a megújuló energiaforrások hatékonyabb integrációjára. A pályázat fókuszában a zárolt áramkörzetek feloldása, valamint a háztartási méretű kiserőművek hálózati csatlakozása áll. Az Energiaügyi Minisztérium tájékoztatása szerint a „Digitális Megújulás Operatív Program Plusz” keretében megvalósuló támogatás különösen fontos a hálózati infrastruktúra modernizációjában. Az adatgyűjtés és -kezelés digitalizációja, az intelligens vezérlési rendszerek kiépítése, valamint a kibervédelmi fejlesztések mind hozzájárulnak a hálózat üzembiztonságának javításához. Az országban már most több mint 288 ezer háztartási méretű napelem működik, meghaladva a 2030-ra tervezett célt. Az összes naperőmű kapacitása is 7351 MW-ra nőtt, szemben a 2030-ra kitűzött 6000 MW-os tervvel. Ezek az eredmények azonban komoly kihívásokat is jelentenek a villamosenergia-hálózat számára, mivel a naperőművek termelésének időjárásfüggősége nagyfokú rugalmasságot igényel a rendszerüzemeltetőktől. A pályázati lehetőség keretében minimum 1 milliárd, maximum 12 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást lehet elnyerni projektenként, akár egyedül, akár konzorciumban. Az E.ON, az ELMŰ, az MVM és az OPUS hálózati társaságai a fő pályázók között szerepelnek.
A pályázat célja, hogy megoldást nyújtson a betáplálási korlátozásokra, támogassa a napelemek által termelt energia mérhetőségét, és elősegítse a villamosenergia-rendszer valós idejű monitorozását. A fejlesztések között szerepelnek kibervédelmi intézkedések, digitális rendszerek kiépítése a hálózat energiaáramlásának felügyeletére, valamint az elosztói hálózati eszközök térképes nyilvántartása. A pályázat egyúttal új ügyfélbarát szolgáltatások bevezetését is ösztönzi, például automatikus ügyféltájékoztatást az üzemzavarokról, illetve hibaelhárítási támogatást.
A Digitális Állampolgárság Program részeként biometrikus azonosítási technológiák és egyéb innovációk is bevezethetők. A támogatások nemcsak a megújuló energiaforrások hatékonyabb integrációját szolgálják, hanem hozzájárulnak a fenntarthatósági és klímavédelmi célok megvalósításához is. A nyertes projektek befejezési határideje 2028 vége, ezzel hosszú távú fejlődést biztosítva az energiaelosztói szektor számára.
Share 0 Post 0 Share
Forrás:alternativenergia.hu
Tovább a cikkre »