Pietro Parolin bíboros mindenekelőtt „sok bölcsességet” kívánt az Amerikai Egyesült Államok újonnan megválasztott, leendő 47. elnökének. A vatikáni államtitkárt november 7-én a Pápai Gergely Egyetemen megrendezett, mesterséges intelligenciáról szóló konferencián kérdezték az újságírók Donald Trump megválasztása kapcsán.
„Mandátumának kezdetén sok bölcsességet kívánunk neki, mert a Biblia szerint ez a vezetők legfőbb erénye. Úgy vélem, hogy elsősorban azon kell dolgoznia, hogy az egész ország elnöke legyen, és így leküzdje a polarizálódást, ami létrejött, és ami az elmúlt időszak alatt nagyon, egyértelműen érezhető volt” – jelentett ki Parolin bíboros. A Szentszék nevében azt kívánta, hogy az új amerikai elnök „valóban az enyhülés és a megbékélés személye lehessen a jelenlegi konfliktusok közepette, amelyek kivéreztetik a világot”.
Újságírók kérdésére a bíboros kommentálta Donald Trump mondatát, amit a választási kapmánya idején és győzelme után a floridai Palm Beach-i kongresszusi központ pódiumán mondott: „Nem fogok háborúkat indítani, hanem megállítom őket.” „Reméljük, reméljük, reméljük – fogalmazott a bíboros –, de úgy vélem, még neki sincs varázspálcája.”
Én is ezt kívánom” – hangsúlyozta Pietro Parolin.
Az ukránok és a palesztinok azon félelmével kapcsolatban, hogy a béke „az ő kárukon jöhet létre”, így fogalmazott a vatikáni államtitkár: „Meglátjuk… Nehéz ezekről a szempontokról nyilatkozni, meglátjuk, hogy [az elnök] milyen javaslatokat tesz majd, mert sokan valóban mindvégig bizonytalanok maradtak. Például a híres mondat: »Másnap véget ér a háború.«… De hogyan? Senki sem tudta megmondani, és ő sem adott semmilyen konkrét utalást arra, hogy hogyan. Meglátjuk, hogy mit fog javasolni, miután hivatalba lép.”
A Trump ígéretével kapcsolatos kérdésekre, miszerint „több millió” latin-amerikai bevándorlót deportál az Egyesült Államokból, Parolin bíboros így válaszolt: „A pápa és a Szentszék álláspontja a migrációval kapcsolatban nagyon világos. Mi a migránsokkal szembeni bölcs bevándorlási politikát támogatjuk, amely nem megy el ilyen szélsőségekig.
A különbségeken túl azonban vannak olyan témák, amelyek közelebb viszik egymáshoz a Szentszék és Trump álláspontját, mint például az életvédelem és az abortusz elítélése. „Ez igaz, az egyik legfontosabb téma az élet védelme” – mondta a bíboros, mindazonáltal e témákban is egy „közös politika” megvalósítását javasolta, egy olyan politikáét, amely a „konszenzus megteremtésére” törekszik, és „nem válik ismét a polarizáció és a megosztottság politikájává”. „Remélem, hogy a Trump által biztosított életvédelem a hivatali ideje alatt széles körű megegyezéshez fog vezetni.”
A bíboros arról biztosított mindenkit, hogy a Szentszék és az új amerikai kormányzat közötti kapcsolatok folytatódnak és nem változnak; ugyanúgy, mint Trump előző elnöki mandátuma alatt. „Mint mindig, most is vannak olyan tényezők, amelyek közelebb hoznak minket egymáshoz, és olyanok, amelyek talán különböznek, eltávolítanak minket. Ez lehetőség lesz arra, hogy párbeszédet folytassunk, és megpróbáljunk közösen új pontokat, megegyezéseket találni, mindig a közjó és a világ békéje érdekében.”
Végül a Szentszék Kínával való kapcsolatáról kérdezték a bíboros államtitkárt, felidézve a 2020-as feszültségeket, amikor Mike Pompeo amerikai külügyminiszter élesen bírálta a Szentszék és a Kínai Népköztársaság közötti, a püspökök kinevezéséről szóló megállapodást, miszerint megújítása esetén a Vatikán „erkölcsi tekintélyét sodorja veszélybe”. Parolin bíboros ezzel kapcsolatban elmondta: „Mi mindenesetre tovább folytattuk az együttműködést Kínával, és megújítottuk a megállapodást további négy évre. A párbeszéd folytatódik, kis lépésekkel, de folytatódik.” A bíboros rámutatott, hogy a Szentszék „érdeke” Kínával kapcsolatban „alapvetően egyházi”, ezért „el kell távolodnunk az olyan politikai szemlélettől, amelyet talán sok kormány és ország alkalmaz. Tudni kell, hogy a Szentszék az általa meghatározott irányvonalra figyel, és ezen iránytű alapján próbál továbbhaladni.”
Fordította: Hollósi Judit
Forrás: Vatican News olasz nyelvű szerkesztősége
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »