Tegyük együtt igazságossá a települések finanszírozását! címmel tartottak ma sajtótájékoztatót a Magyar Szövetség székházában, ahol Gubík László bejelentette: az önkormányzatokat érintő finanszírozási anomáliák kiküszöbölésére petíciót hirdetnek, melynek célja, hogy javaslatokat tudjanak tenni az egész rendszer megreformálása érdekében.
A párt szakértői október 21-én tájékoztatták a sajtót az önkormányzatokat fenyegető finanszírozási anomáliákról. E kérdéssel már hosszú ideje foglalkozik a párt, valamint a Pro Civis Polgári Társulás, s ennek eredményeként konkrét javaslatokat is megfogalmaztak. Őry Péter, a párt alelnöke elmondta, hogy a Magyar Szövetségnek minden szakmai tudása, tapasztalata rendelkezésre áll ahhoz, hogy érdemi javaslatokkal tudják megfelelő irányba változtatni a szabályozást.
Hová tűnik az önkormányzatok pénze?
A probléma gyökere
A Pénzügyminisztérium tárcaközi egyeztetésre bocsátotta tervezetét, amellyel módosítaná a Szlovák Köztársaság Kormányának 668/2004 sz., a jövedelemadóból származó bevétel területi önkormányzatok közötti elosztásáról szóló rendeletét.
Az újraelosztási mechanizmusnak két kiemelten aggályos pontja van, amelyek a mai torz rendszer kialakulásához vezettek: az egyik a a tengerszint feletti magasság szerinti együttható, a másik pedig az ún. nagyságrendi együttható.
Mint azt Gubík László is kiemelte a sajtótájékoztatón: a jelenlegi rendszer a kerületi központoknak, tehát a megyeszékhelyeknek és a két nagyvárosnak biztosít aránytalan előnyöket. És ugyanakkor hátrányba hozza különösen a kisebb déli, magyarlakta területeket – ami persze ugyanúgy érinti az itt élő szlovákokat is.
Mit jelent a magassági együttható?
A magassági együttható esetében a magasabban fekvő települések több pénzt kapnak, ami azonban a párt álláspontja szerint egy indokolatlan, megalapozatlan elem az EU tagállamainak önkormányzati finanszírozási rendszereivel való összevetésben is. E rendszer egyáltalán nem veszi figyelembe az éghajlatváltozást, a fűtési igény fokozatos csökkenését vagy a hűtési igény gyors növekedését, illetve a technológiai fejlődést az épületek fűtése és szigetelése terén.
Mit jelent a nagyságrendi együttható?
A község nagyságrendi együtthatója alapján a szlovákiai községek és városok túlnyomó többsége hátrányos helyzetben van, mivel a kilenc legnagyobb várost támogatja Szlovákia többi része, ami teljesen ellentmond a szolidaritás elvének, amely szerint az erősebb segíti a gyengébbet.
Csak 2023-ban több mint 106 millió euróban számszerűsíthetjük az erősebb városoknak nyújtott „támogatást”.
A megoldás
Ennek két oldala van, az egyik a szakmai, a másik pedig – melyet e sajtótájékoztatón jelentett be Gubík László – a „mozgalmi munka”. Vagyis szeretnék összegyűjteni a rendszer reformját érintő észrevételeket, hogy ezek összesítésével, a szakmai javaslatok megfogalmazásával tudjanak hatékonyan kiállni a polgármesterek, önkormányzatok – s ezen keresztül a lakosság mellett. Gubík azzal a kéréssel fordult a polgárokhoz, hogy legyenek a párt segítségére a rendszer megreformálása érdekében történő fellépésben, hiszen ezek azok a kérdések, amelyek mindenkit érintenek.
Mikor indul a petíció, hol lehet aláírni?
Az íveket november 18-ig gyűjtik, online a mojapeticia.sk oldalon lehet aláírni, míg az aláírásgyűjtő ív elérhető és letölthető a Magyar Szövetség honlapján, ITT.
szd/Felvidék.ma
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »