Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk – cikkünk frissül

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk – cikkünk frissül

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója.

2022 októbere óta ötödik alkalommal ült össze az Európai Politikai Közösség állam- és kormányfőinek találkozója, amelyre 42 állam- és kormányfő, az uniós intézményeinek vezetői, az Európa Tanács és a NATO főtitkárai, illetve az EBESZ képviselői érkeztek Budapestre.

Rendkívül érdekes volt Charles Michel, az Európai Tanács elnöke szerint a csúcstalálkozó, ő adta át a szót először Orbán Viktornak. A magyar miniszterelnök szerint nehéz, bonyolult és veszélyes helyzetben, az európai értékek, élet és béke veszélye mellett tanácskoztak a résztvevők. A fenyegető veszélyekre adandó közös válaszok megtárgyalása érdekében találkoztak.

„Mind érzékeltük, hogy nincs idő, amit elvesztegethetnénk, a történelem láthatóan felgyorsult. Az amerikai választásokkal lezárult egy fejezet, a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk. Hatalmas kérdések vannak a terítéken, háború vagy béke, migráció vagy védelem, alárendelődés vagy európai szuverenitás” – fogalmazott.

Mivel ez egy tanácskozás, nem hoztak döntéseket, de az eltérő vélemények mellett egyetértés volt több témában.

  • Az amerikai választási eredményre reagálni kell, arra is, hogy nagy változások jönnek
  • Egyetértés volt abban, hogy legyen mielőbb béke Európában.
  • Európa vállaljon nagyobb felelősséget a saját békéjéért és biztonságáért, nem várhatjuk az amerikaiaktól, hogy csak ők védjenek meg minket.
  • Hírdetés

  • Európának érdemi szereplőnek kell maradnia az előttünk álló, a jövőt eldöntő folyamatokban. Hamarosan lesznek ilyen tárgyalások, ahol Európának kellő súllyal kell résztvennie a döntések befolyásolása érdekében.
  • A plenáris ülés után munkacsoportokban vettek részt az országok vezetői. Erről nem beszélt a magyar miniszterelnök, egyedül a migráció témájáról mondott néhány szót.

    „A migráció kérdése régóta az európai intézményi kereteket feszegeti, mindenki elégedetlen a mostani helyzettel és mindenki változást akar. A hozzászólásomban azt állapítottam meg, hogy a politikai vezetők előtt egy akadály tornyosul, a bírósági aktivizmus. Eldöntünk dolgokat, a kormányok azokat végrehajtják, és a közös döntéseink beleütköznek európai, majd nemzeti bírósági döntésekbe, így a migráció megállítása érdekében hozott erőfeszítések szétpukkannak. Ez alól egy ország kivétel, Magyarország, amely mindig is a bírósági lázadással szemben állt” – jelentette ki.

    Orbán Viktor megköszönte Emmanuel Macronnak, hogy elindította ezt a párbeszédet, amelyet folytatni kell, és ezért májusban Albániában, Tiranában Edi Rama miniszterelnök vendégei lesznek.

    Edi Rama különleges napnak nevezte a csúcstalálkozó napját, különleges beszélgetéseket folytathattak ott, és privilégium számára, hogy együtt dolgozhattak a magyar csapattal, ugyanis szeretnék olyan sikeresen lebonyolítani az albániai találkozót, mint amilyen a magyar.

    Az uniós és az oda törekvő országok kapcsolatában a politikus szerint olyasmi történik most, ami pár évvel ezelőttig elképzelhetetlen volt. Ennek számos oka van, az egyik Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki „felébresztette” az uniót, nehéz időt hozva rá. De ez a fórum és a brüsszeli tervek a fokozatos integrációra nagyon bátorítóan hatnak Albánia számára.

    Elmondása szerint e a fórum speciális energiával bír, amelyen – más fórumoktól eltérően, ahol mindenki elmondja, mit gondol, és aztán vége – sokkal szabadabban beszélhetnek, ezért érzékelhető a szabadság, még a veszélyes témákról is szabadon beszélhettek.

    Edi Rama is megköszönte Emmanuel Macronnak a régi francia vízió felélesztését ezzel a csúcstalálkozóval, amely ilyen széles körű. Állandó struktúrát javasolnának a magyar csapattal közösen, ez lenne ennek a fórumnak az úgymond titkársága, amely lehetővé tenné, hogy a két csúcstalálkozó között is folyhasson a munka. Ahogy a francia alelnök aláhúzta, ha megszámoljuk, hány embert képviseltek ma a résztvevők, az egy 700 milliós Európa, amely hatalmas.

    „Tragikusan optimista maradok az EU és Albánia jövőjével kapcsolatban, országomnak kétségkívül Európában van a helye. Új utak nyíltak meg előttünk, ez köszönhető a magyar elnökségnek is, amely nagyon határozottan állt ki emellett és meg is kezdődtek a csatlakozási tárgyalások. Remélhetőleg egy évtizeden belül csatlakozhatunk, más nyugat-balkáni országokkal együtt” – fejezte ki bizakodását. Megjegyezte, nem lehet az EU-nak két határa, egy külső és egy, amiben a Nyugat-Balkán egy külön rész. A Nyugat-Balkánnak az EU részévé kell válnia, hogy kevésbé legyen átjárható rosszindulatú beavatkozások számára.


    Forrás:infostart.hu
    Tovább a cikkre »