Környezeti nevelés a munkaerőpiacon – együttműködik a Túzokos és a Ekecs-Apácaszakállasi Szociális Ellátóközpont Kürthy Judit2024. 11. 07., cs – 15:59 Nemesócsa/Ekecs |
Bő két hónappal ezelőtt adták át a felújított Túzokos Környezetvédelmi és Oktatási Központot (SEV) Nemesócsán, ami új munkalehetőséget teremtett az Ekecs-Apácaszakállasi Szociális Ellátóközpont kliensei számára. Mindkét partner örül az együttműködésnek.
Míg a hivatalos megnyitó előtt a központ két lakóját foglalkoztattak, akik a terület előkészítési, tereprendezési munkálataiban segédkeztek, most állandó munkaerőként alkalmazzák az Ekecs-Apácaszakállasi Szociális Ellátóközpont egyik lakóját.
A hat hektáros, természetvédelmi területen folyamatosan szükség van fizikai segítségre, többek között fűnyírásra, gereblyézésre, ültetésre. A Túzokos Környezetvédelmi és Oktatási Központot kifejezett kérésre érkezett az ekecsi kliens Nemesócsára. Annak ellenére, hogy a szociális központ kliensei kiskorúsítottak, ugyanúgy foglalkoztathatóak, csupán némi utánajárás szükséges, ami a hivatalos ügymenetet illeti. A kulcs a hajlandóságban van, jelentette ki a központ igazgatónője, Vajlik Katalin.
„Tavaly próbáltuk először kiskorúsított kliens alkalmazását és eleinte az is nagy kérdés volt például a személyzeti osztályon, hogy ki és hogyan írja alá a szerződését. Ebben a folyamatban mi is sokat tanultunk. Ugyan nem volt egyszerű, de nem is lehetetlen, csupán hajlandóság kellett hozzá. Idén már minden gond nélkül készítettük el a papírokat”
– mondta el az igazgatónő. Alkalmazásának előfeltétele volt a kötelező munkavédelmi oktatások elvégzése, amit más kollégákhoz hasonlóan ő is teljesített.
Mindennapi teendők
A negyvenes éveiben lévő úriembert nem teljes állásban foglalkoztatják, havonta 40 órát dolgozik a központnak. Egyedül, tömegközlekedéssel közlekedik. Vajlik Katalin elmondta, hogy már most, pár hónap elteltével remek kapcsolatot ápol a munkatársaival és örömmel végzi a rábízott feladatokat. Főleg a gondnoknak segít és már most észrevették, hogy kompetenciái időről időre egyre erősödnek.
„Sok gyerek jár hozzánk. Örülünk annak, hogy más emberekkel is találkozhatnak. Nem vagyunk egyformák, különféle emberek élnek köztünk. Az Ekecs-Apácaszakállasi Szociális Ellátóközpont kliensei gyakran járnak hozzánk foglalkozásokra, például madáretetőt, vagy rovarhotelt készíteni. Ezeken keresztül közelebb viszzük őket is a természethez”
– tette hozzá Vajlik Katalin. Az oktatási központ is érzi a költségvetési hiányt, jövőre még inkább spórolniuk kell, de bíznak abban, hogy ha bővíteni nem is tudnak majd, legalább az eddigi munkaerőt meg tudják tartani.
Különleges foglalkozások
Az immáron felújított helyiségekkel és a szabadtéri oktatási elemekkel ellátott intézmény minőségi környezeti nevelést biztosít látogatói számára. Foglalkozásaikon gyerekek, idősek és szociális intézetek lakói is részt vesznek, sőt, szoros együttműködésüknek köszönhetően nem csak ők látogatnak el a központba, hanem a központ munkatársai is meglátogatják őket saját intézményeikben.
„A környezeti neveléssel kapcsolatos tevékenységünkben szerepel a szociális integráció, azaz az az akadályoztatott emberek részvételének biztosítása is. Annak ellenére, hogy székhelyünk Besztercebányán van, nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy foglalkozásaink és információs anyagaink ne csak szlovák, hanem magyar nyelven is elérhetőek legyenek. Nyugdíjas klubokkal is együtt dolgozunk. Amikor az emberek bekerülnek a szociális intézményekbe, az otthoni tevékenységeik nagy része kiesik az életükből, ezeket szeretnénk számukra valamennyire pótolni a környezeti nevelés eszközeivel”
– foglalta össze az igazgatónő.
A kitagolás sikere
2024 áprilisától, azaz az intézményi kitagolási program megvalósításától az ekecsi szocális otthon új neve Ekecs-Apácaszakállasi Szociális Ellátóközpont. Szolgáltatásaik közt szerepel a szakellátás és a támogatott lakhatás.
„Beigazolódott, amit vártunk. Minden műszaki, illetve adminisztratív nehézség ellenére a lakóknak összehasonlíthatatlanul jobb életminőségük van most, mint korábban az összevont épületben. Egy lakóházban kevesen vannak, családias környezetben. Nem egy kollégium, folyosóval és szobákkal, hanem egy valódi lakás”
– mondta el az ellátóközpont igazgatója. Korábban körülbelül 20 főre jutott egy fürdőszoba és az, hogy most csupán 2-3 fő osztozik meg egy mosdón, nagyságrendekkel megváltoztatta az életkörülményeiket. A házak újak és a környezetüket maguk tartják karban kint az udvaron és bent az épületben is.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »