Hamis pénz kerülhetett forgalomba Szlovákiában – intő jelek, amikre érdemes figyelni (FOTÓK) Tilajcsík Dóra2024. 11. 07., cs – 16:56 Pozsony |
Mindenkinek érdemes ellenőriznie pénztárcája tartalmát, mivel Európa-szerte hamis bankjegyek kerülhettek forgalomba. Melyek azok a technikák, amelyekkel még a laikusok is könnyen felismerhetik, hogy hamisítvány került a tulajdonukba? Erről is kérdeztük Majer Pétert, a Szlovák Nemzeti Bank szóvivőjét.
Milyen a hamis bankjegyek mérlege Szlovákiában;Mi alapján értékelik a hamis pénz minőségét a szakértők;Melyek azok a módszerek, amikkel a laikusok is leleplezhetik, hogy hamisítvánnyal van dolguk;Hogyan kell eljárni, ha valaki hamis pénzre bukkan;
A napokban 14 millió euró értékben, csaknem 150 ezer hamis bankjegyet foglaltak le a hatóságok az egész Európára kiterjedő Decoy fedőnevet viselő akció keretében. Mivel a csalók postai úton is terjesztették „portékájukat”, így nem kizárt, hogy Szlovákiába is jutott a hamis pénzből. A módosított mintájú bankjegyek idehaza nem számítanak újdonságnak, mivel korábban már megjelentek hasonló típusú hamisítványok a pénzforgalomban.
Mennyi az annyi?
„Szlovákia az euróövezet azon államai közé tartozik, ahol aránylag kevés a hamis bankjegy. Ennek ellenére érdemes figyelni, így mi is az javasoljuk mindenkinek, hogy fizetés után ellenőrizze, hogy a bankjegy, amit kapott, biztosan eredeti -e”
– nyilatkozta az Új Szónak Majer Péter, a Szlovák Nemzeti Bank szóvivője.
A Szlovák Nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint 2023-ban összesen 1 697 hamis euróbankjegyet foglaltak le Szlovákiában. Bár ez a szám jócskán meghaladja az egy évvel korábbi értéket, amikor 771 darabot foglaltak le, általánosságban véve azonban elmondható, hogy a hamis bankjegyek száma néhány éve stabil.
„Az elmúlt esztendők statisztikáit vizsgálva mindössze egyetlen kiugró értékkel találkozunk 2020-ban, amikor 16 294 hamis bankjegyet foglaltak le. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a rendfenntartó szerveknek akkor az ún. „movie money”-val, vagyis filmpénzzel volt dolga. Ez egyfajta kellék, amit a filmesstúdiók használnak gyártáskor” – magyarázta a Szlovák Nemzeti Bank szóvivője majd hozzátette, mivel egyedi esetről volt szó, így a jegybanknak sincs túl sok információja az ügyről. Mindössze annyit tudnak, hogy a rendőrség végül sikeresen megakadályozta, hogy ezek a bankjegyek forgalomba kerüljenek.
Akár az iskolában
Majer arra is rámutatott, hogy vannak olyan címletek, amelyek kifejezetten közkedveltek a pénzhamisítók körében. Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy a pénzhamisítók preferenciái is folyamatosan változnak.
„2022 előtt a 20 és az 50 eurós bankjegyek voltak népszerűek, 2023-ban azonban az 50 és a 100 eurósokat hamisították a legtöbbször. Erre a váltásra egyelőre nem sikerült racionális magyarázatot találnunk, csak spekulálni tudunk, de úgy véljük, az infláció lehet az oka”
– jegyzete meg Majer Péter, aki azt is elárulta, hogy a Nemzeti Bank a tanárokhoz hasonlóan „érdemjegyekkel” értékeli a hamisítványok minőségét. Az 1-es a legjobb, az 5-ös pedig a legrosszabb. Az egyes esetében viszonylag nehéz felismerni, hogy hamisítványról van szó, az ötös azonban egy egyszerű papír, ami színes nyomtatóval készült és biztonsági elemeket sem tartalmaz.
„Többnyire a 3-as és a 4-es minőségű hamisítványokkal találkozunk, ezek esetében azonban nem okoz túl nagy gondot az azonosítás” – jelentette ki a jegybank szóvivője.
Tapintás, tekintet és törés
Majer Péter arra figyelmeztet, ahhoz, hogy valaki felismerje, hamis pénz került a tulajdonába, egyáltalán nem kell szakembernek lennie. Három egyszerű módszerrel, a tapintással, a tekintettel és a töréssel, bárki megbizonyosodhat róla, hogy eredeti bankjegyet kapott-e vissza vásárláskor.
A bankjegyek szélén háromdimenziós elemek találhatóak. Ha ezeket megpróbáljuk kitapintani, gyorsan kiderül, hogy nincsenek ott. Érdemes még észben tartani a vízjeleket is, amiket akkor pillanthatunk meg, ha a fény felé fordítjuk a bankjegyet. A pénz jobb oldalán pedig átlátszó ablakok vannak, amikben Európé istennő látható. Ha hiányzik, a bankjegy valószínűleg hamis.
A törés vagy hajlítás segítségével a bankjegy bal alsó sarkában lévő, névértéket jelölő smaragd számot tudjuk ellenőrizni. Ennek a számnak ugyanis más-más szögből nézve változtatnia kell a színét.
„Az érmék esetében már nehezebb dolgunk van, mert mágnes nélkül nem tudjuk megállapítani, hamisítványról van-e szó. Emiatt a hamis érmék csaknem 100 százalékát forgalomban foglalják le, tehát az emberek pénztárcáiból kerülnek ki. Amennyiben igazi az érme, a középpontja enyhén mágneses. Ha azonban egyáltalán nem mágneses vagy éppen ellenkezőleg, sokkal erősebb, mint a normális érték, biztosan hamis” – mutatott rá a jegybank szóvivője, hogy az érmék miért kedveznek a pénzhamisítóknak. A nemzeti bank statisztikái pedig azt igazolják, hogy ezt maguk a hamisítók is tudatosítják, mivel alig egy év alatt 33 százalékkal emelkedett a nem eredeti érmék száma, amelyek közül a 2 eurós a legnépszerűbb a pénzhamisítók körében.
Ne próbáljunk meg fizetni!
A hamis euróérmékre vonatkozó statisztikai adatok láttán bárkiben felmerülhet a kérdés, mi a teendő, ha a pénztárcájában hamisítványt talál.
„Semmiképp ne próbáljanak meg fizetni vele. Ha az eladó rájön, hogy hamis pénzzel van dolog, azonnal köteles értesíteni a rendőrséget” – figyelmeztet Majer. A jegybank szóvivője azonban azt is jelezte, ne essünk kétségbe, ha tudtunkon kívül véletlenül hamis pénzt használunk. A rendfenntartó szervezek legfeljebb feltesznek néhány kérdést arra vonatkozóan, hogy az érintett hol juthatott hozzá az érméhez vagy a bankjegyhez.
Ha hamis fizetőeszköz került hozzánk, azt bármelyik rendőrőrsön, kereskedelmi bankban, de akár a Szlovák Nemzeti Bankban is leadhatjuk.
„Ha behoznak hozzánk a jegybankba egy hamis bankjegyet, esetleg érmét, akkor gyakran kérdezik, hogy jutalomként kaphatnak-e cserébe igazi pénzt. Sajnos ezzel nem tudunk szolgálni”
– zárta Majer Péter.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »