Ugray György magyar szobrászművész Pietà szobrának ünnepélyes átadójára és megáldására került sor október 22-én a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar (PPKE JÁK) aulájában. A rendezvényen jelen volt az Ugray család, akik az egyetemnek adományozták az alkotást.
Ugray György Pietà című szobra 1941-ben készült, a művész családja most a PPKE Jog- és Államtudományi Karának adományozta az alkotást. Ugray György 1940–41-ben Rómában tanult és dolgozott, ekkor készítette Flóra, Primavera, Pietà, valamint Szent István című műveit.
A római iskola alkotójának, Ugray György művészetének középpontjában az emberi alak állt: klasszikus ihletésű, realista szemléletű szobrászatának legfontosabb megvalósult művei a történeti tematikát feldolgozó domborművek. Megvalósult alkotásai többségét a rendszerváltás után eltávolították a közterületekről és közintézményekből, több gipszből és fából mintázott szobrát viszont kőbe faragták vagy bronzba öntötték és méltó helyen felállították. A művész halála után felesége a harmadik kerületi Kórház utcai lakásban egy – azóta sajnálatosan megszűnt – lakásmúzeumot alakított ki, az alkotás itt várakozott sorsára. Most a hagyaték kezelői a szobrász számos más művével együtt ennek sorsát is a kezükbe vették.
A szoboravató ünnepségen először Komáromi László, a JÁK dékánja azt a kérdést válaszolta meg beszédében, hogy miért van szükség egy Szűz Máriát ábrázoló szoborra az egyetem falain belül. „Szűz Mária a megtestesült ige, az első a szentek között, így egy katolikus egyetemen indokolt az ő ábrázolása.” A dékán elmondta, a Szent Szűz alakja figyelmeztet a tiszta áldozatra, a belső készenlétre és a csend végtelen hatalmára, így minden hallgató, oktató és kolléga számára inspiráló lehet.
Ezt követően a szobrászművész unokája, Ugray Katalin emlékezett vissza nagyapjára. „A művészet ápolása nagy feladat a családunk számára” – fogalmazott. Beszédében Ugray György rövid életrajzát mutatta be a jelenlévőknek, majd az esemény középpontjában álló Pietà szobor üzenetét fogalmazta meg. Elmondta, hogy a szobor 1941-ben készült, amikor nagyapja római Collegium Hungaricumnál volt ösztöndíjas. „Megformálása hasonlít a michelangelói ábrázoláshoz, mégis egyéni. Mária alakja finom, az őt formáló vonalak egyszerűek. A fájdalmas anya halott fiát az ölében tartja, arcán a szeretet, testtartásában az elfogadás látszik. A halott Jézus teste térdelő tartásban, ívben meghajolva hanyatlik hátra anyja térdére. Feje erőtlenül csuklik hátra, bal karja élettelenül lóg, míg jobb karját Mária tartja, kezét fogja” – mondta a művész unokája. Az Ugray családot képviselő Ugray Katalin hangsúlyozta, a család örömére szolgál, hogy a bronzba öntött Pietà méltó helyre kerül.
Az allegorikus alkotás az art deco stílusjegyeit viseli. Jellemző rá a szimmetria, a letisztultság és a precíz kidolgozás. Geometrikus formákkal építkezik (ami szintén az art deco sajátja), így a szobor egésze egy háromszög formába illeszthető.
Az esemény zárásaként Kuminetz Géza, az egyetem rektora megáldotta a szobrot.
Forrás és fotó: PPKE
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »