Folyik az uniós biztosjelöltek, köztük Maroš Šefčovič meghallgatása

Folyik az uniós biztosjelöltek, köztük Maroš Šefčovič meghallgatása

Maroš Šefčovič szlovák biztosjelölt meghallgatása során tartott beszédében három fő célt emelt ki hétfőn délután a brüsszeli Európai Parlamentben: az EU versenyképességének fokozását, az uniós vállalkozások védelmét a tisztességtelen gyakorlatok ellen, valamint az EU szövetségeinek erősítését.

A szlovák biztosjelöltet, akinek az Európai Bizottság elnöke a kereskedelem és gazdasági biztonság, intézményközi kapcsolatok és átláthatóság portfóliót szánta, elsősorban gazdasági kérdésekről, kereskedelmi kapcsolatokról és az uniós partnerekkel – például Kínával, vagy Izraellel – kapcsolatos problémákról kérdezték.

Kifejtette, hogy az EU nem érdekelt semmilyen kereskedelmi háborúban, és arra törekszik, hogy az EU minden jövőbeni kereskedelmi megállapodásban megőrizze a fenntarthatóság szempontját.

Szerinte az EU-nak határozottabbnak kell lennie Kínával való kapcsolatában, erősebben kell védenie saját érdekeit, piacát és termelőit. Említette például az Európai Bizottság által a kínai elektromos autókra kivetett védővámot, amelyek szerinte megfelelőek, szükségesek és egyben ideiglenesek.

Hírdetés

Arra a kérdésére, hogy együttműködne-e valamennyi frakció képviselőjével, Šefčovič azt válaszolta, hogy együttműködik minden olyan képviselővel, aki az EU további fejlődésében, előrehaladásában érdekelt, és támogatja Ukrajna szabadságért, területi integritásért folytatott harcát.

Az átláthatósággal kapcsolatban elmondta, kötelezettséget vállalt arra, hogy minden uniós intézmény betartja az átláthatósági nyilvántartásra vonatozó kötelezettségeket, regisztráció nélkül nem találkoznak az intézmények képviselői a lobbicsoportokkal.

A civil szervezetek uniós forrásokból történő finanszírozásával kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az EU fontos partnerének tekinti a civil társadalmat, s vizsgálják, hogyan lehetne javítani a finanszírozási mechanizmus hatékonyságán.

Többször hangsúlyozta, hogy meg kell őrizni az EU stratégiai autonómiáját a kritikus nyersanyagok terén, és biztosítani kell, hogy ne függhessen egyetlen szállítótól az ellátás diverzifikálása során. Jó példaként említette az Európai Bizottságon keresztül történő közös földgázvásárlást. Kitért arra is, hogy bár az európai cégek 95 százalékát a kis- és középvállalkozások teszik ki, az exportban mindössze 5 százalékuk vesz részt, ezért javítani kell lehetőségeiket és exporthitelhez való jutásukat.

(NZS/Felvidék.ma/teraz.sk)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »