Szenzáció a pápa hazájában: nemzeti nap a protestánsoknak

Szenzáció a pápa hazájában: nemzeti nap a protestánsoknak

A hazánknál 29-szer nagyobb ország lakosságának 78,2%-a katolikus, 15,3%-a protestáns, azaz 7,1 millió, akik 25 ezernél több gyülekezetben élik hitüket. A hatalmas latin-amerikai ország történetében idén először lett október 31., a reformáció emléknapja hivatalosan is állami ünnepnap.

Az Argentin Köztársaság Protestáns Egyházainak Keresztyén Szövetsége, az ACIERA idén tavasszal közölte a nyilvánossággal: „A mai nap mérföldkő az argentin evangéliumi keresztyén közösségek számára, mivel a nemzet tisztelt szenátusa jóváhagyta azt a törvényt, amely az evangélikus és protestáns egyházak nemzeti napját írja elő”. A Victoria Villarruel alelnök által vezetett rendes ülésen a jelenlévő 67 szenátor egybehangzóan támogatta a kezdeményezést, a külügyi és istentiszteleti bizottság más javaslataival együtt.

Október 31. történelmi jelentősége argentin szemmel

Az ACIERA elnöke, Christian Hooft, a szenátorok előtt kifejtette a kezdeményezés okait: „Október 31. történelmi jelentősége, hogy 1517-ben Luther Márton német szerzetes 95 tételét a wittenbergi vártemplom ajtajára kiszegezte, így ezzel kezdetét vette a protestáns reformáció, amely mélyreható hatással volt a nyugati világra, átalakítva a vallásgyakorlatot és a vallás megértését.

Luther és más reformátorok, például Kálvin János és Ulrich Zwingli eszméi gyorsan terjedtek Európában, heves vallási konfliktusokat szülve, de hangsúlyozva a lelkiismereti szabadságot és a Biblia személyes értelmezésének a szabadságát”.

Hooft szerint „október 31-ét az evangélikus és protestáns egyházak nemzeti napjává nyilvánítani azt jelenti, hogy elismerjük e vallási hagyomány jelentőségét az argentin történelemben és társadalomban is.

Ez a tisztelet és a vallásközi párbeszéd támogatásának gesztusa, amely elősegíti a nemzet sokszínűségét és pluralitását”. Egyúttal „lehetőség arra, hogy elgondolkodjunk azokon a kihívásokon, amelyekkel az ilyen egyházaknak ma szembe kell nézniük, valamint hogy elismerjük munkájuk fontosságát az olyan értékek előmozdításában, mint az egyenlőség és a gondolatszabadság a társadalomban”.

Az elnök rámutatott: a protestáns hitközösségek „kulcsszerepet játszanak a nemzet szellemi és társadalmi életében, olyan értékeket hirdetve, mint a szolidaritás, a mások iránti szeretet, az igazságosság, az élet, a szabadság és a béke”. Lapjaikban: az Evangelical Focus-ban, a Protestante Digital-ban és más médiafórumokon (rádió, tv, szociális média) végzik médiapasztorációs szolgálatukat, s ezeken keresztül „argentin állampolgárok milliói hitének történelmi identitását erősítjük. Október 31-én ezt ünnepeljük”.

Renata Viglione protestáns pszichológus, a szervezet elnökségi tagja elmondta: „Mi voltunk az egyetlen vallás, amelynek nem volt saját megemlékezése, ellentétben a többi vallással. Ez emberi jog, mint állampolgárokat illet meg minket”. A katolicizmusnak és a judaizmusnak 1995-ben, az iszlám vallásnak pedig 1996-ban állapították meg megemlékezésük időpontját Argentínában. Az, hogy ez a nap bekerült a megemlékezések nemzeti naptárába vallási ügyekben, lehetőség arra is, hogy az egyházat és Jézus Krisztust még erőteljesebben megismertessék a nyilvánossággal, és még nagyobb lendülettel hirdessék az evangéliumot.

Hírdetés

Dicsőítő alkalom, hitfesztivál Buenos Airesben

Október 28-án, hétfőn az ACIERA az evangélikál és protestáns egyházak nemzeti napjának megalapítása alkalmából rendezvényt hívott össze a Buenos Aires-i Szabadság Palota épületében. Az ünnepségre több mint 1600-an érkeztek az ország minden részéből, köztük a katolikus, zsidó és iszlám közösségek képviselői is. A hitfesztiválon több mint 40 zenész és 100 énekes működött közre.

„Hétfőn egész nap dicsőítettük az Urat” – mondta Chris Swanson, a Billy Graham Evangélizációs Társaság evangelizációs kampányokért és fejlesztésért felelős igazgatója, aki jelenleg 2025-ig tartó evangelizációs kampányt tart Franklin Grahammel Buenos Airesben. „Ez az esemény új értéket képvisel az argentin evangéliumi-protestáns egyházak számára a hatóságok előtt is, ami új ajtókat fog nyitni, hogy még nagyobb szabadságot és teret kapjon hazánkban az evangélium”.

Az ünnepségen a kormány képviseletében Victoria Villarruel alelnök asszony kiemelte a katolikusok és a protestánsok által az országban végzett szociális és spirituális munka nagy jelentőségét. „A keresztyének szeretete és megértése az argentin igazságosság és szolidaritás építésének alappillére”.

„A nemzeti ünnep a lelkészek, keresztyén vezetők és sok millió keresztyén fáradhatatlan munkájának elismerése, akik névtelenül látogatják az iskolákat, kórházakat, börtönöket, rendőrőrsöket és a nemzet békéjéért dolgoznak” – mondta Amilcar Matosian, aki a CABA (Buenos Aires autonóm város) lelkészi tanácsának tagja. „A közjóért, a tisztességes munkáért, a családokért és a fejlődésért való fáradozásainkat eddig nem láttuk semmilyen eseményen. Márpedig ezek kultúránk részei, amelyek minden családban és minden hívőben kifejeződnek”.

Hétfői beszédében Hooft felszólította az egyházakat: bocsássák meg a sérelmeket, és hagyjanak fel a megosztottságot okozó álláspontokkal. Kiemelte a protestáns egyházak fontos szerepét a pozitív változások támogatásában. Ugyanakkor fájdalommal szólt a szegénységi index és a kulturális leépülés jelenségeiről, és Argentína erkölcsi válságáról. Mindezek a jelenségek sürgetik az egyházak összefogását és közös, erőteljes, fantáziadús, innovatív fellépését, cselekvését.

A protestáns vezetők és hívek osztoznak abban a reményben, hogy nagy megújulás előtt áll Argentína „Ma olyan egységes egyházat látunk, mint még soha. Vitatkozunk olykor, de közösen dolgozunk Isten országának terjesztésén” – mondta az egyik felszólaló lelkipásztor.

„Az ébredés igazi argentínai ideje megérkezett!”

 És a Kárpát-hazáé?!

(Források: Areópago Protestante, Protestante Digital, Evangelical Focus, Evangélico Digital argentin spanyol és angol nyelvű online lapok – szemléző: drbl)

Dr. Békefy Lajos/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »