Nyitókép: MTI
Amerikai és kínai kutatóknak sikerült megoldaniuk az agydaganatok kezelésének egyik legnagyobb problémáját: sikerrel juttatták át a készítményüket a vér-agy gáton, így a szer egyből megtámadta a rákos sejteket.
A két ország tudósai egy új, növényi alapú nanorészecskés kezelést fejlesztettek ki, amivel a leghalálosabb agydaganatot a glioblasztómát célozzák meg – írja a HVG.
A bardoxolon-metil nevű fitokemikáliából készített nanorészecskéket úgy tervezték, hogy áthatoljanak a vér-agy gáton, és közvetlenül a daganatsejteket célozzák meg. A wuhani Renmin Kórház, valamint a Yale Egyetem tudósai egerekbe fecskendezték a nanorészecskéket, amelyek a megfigyelések szerint sikeresen azonosították a daganatsejteket, majd meg is támadták azokat.
A glioblasztóma egy gyorsan növekvő és erősen agresszív agydaganat, amely évente körülbelül 250 000 embert érint világszerte. Sajnos a betegek kilátásai nem túl jók: a diagnózistól számított túlélési idő általában 14–16 hónap.
A betegség kezelése jelenleg a műtétből, valamint az azt követő sugár- és kemoterápiából áll, ám a daganatsejtek gyakran rezisztenciát fejlesztenek ki a gyógyszerekkel szemben, így a kezelésnek gyakran alig van hatása.
A vizsgálat során a szert intravénásan adták be egereknek hetente háromszor, négy héten keresztül. Ez a kezelés jelentősen csökkentette a daganat növekedését. A kutatók a jövőben emberekkel is kipróbálnák a szer hatékonyságát, amitől azt remélik, hatékonyabb rákkezelést tesz majd lehetővé.
HVG
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »