FOTÓK: Rügen egykor a kedvenc szocialista üdülőhelynek számított – így néz ki ma!

FOTÓK: Rügen egykor a kedvenc szocialista üdülőhelynek számított – így néz ki ma!

FOTÓK: Rügen egykor a kedvenc szocialista üdülőhelynek számított – így néz ki ma! Mislay Edit2024. 09. 04., sze – 15:00

Meredek fehér sziklák, végtelen homokos strandok, vad természet, gyönyörű, szinte mesebeli épületek. Talán éppen ezért volt Németország e rejtett gyöngyszeme, ahogy a szigetet sokan nevezik, számos híres ember kedvenc üdülőhelye. Állítólag szívesen járt ide Otto von Bismarck, Sigmund Freud, Thomas Mann és Albert Einstein is.

Miért olyan különleges Rügen? Az egész szigetet több mint 60 kilométernyi fehér homokos strand szegélyezi, amelyhez magas, meredek, fehér sziklák szolgálnak háttérként. Ha azonban szeretik a hőséget, a sziget nem önöknek való. Mivel szinte mindig szeles az idő, nem könnyű csak úgy pihenni és élvezni a tengert. Az egyik helyi hölgy ezért találta ki annak idején, hogy készíttet egy speciális strandkosarat, amely megvédi a széltől. A fonott támlájú és tárolóhelyekkel ellátott kényelmes ülőalkalmatosság a sziget szimbólumává vált.

Rügen kapuja Stralsund városa, amelyet nem szabad kihagyni. Különösen a központját, amely az UNESCO világörökség része. Érdemes megnézni a 13. századi városházát, a Marienkirche vagy a Nikolaikirche templomot és természetesen az Ozeaneum nevű hatalmas akváriumot. Ez Európa egyik legnagyobb nyilvános akváriuma. A Balti- és az Északi-tenger élővilágát mutatja be.

Rügent 2007 óta egy gyönyörű, 4,1 km hosszú híd köti össze a szárazfölddel (a régi nem tudott lépést tartani a turisták áradatával). A legmagasabb pontja 42 méterrel emelkedik a tengerszoros fölé, és Angela Merkel akkori német kancellár nyitotta meg.

Sassnitz városát a a bédekkerek a turizmus központjaként jellemzik. Augusztus közepén turisták csak itt-ott voltak. Talán a szocializmus évei tehetnek róla, amelyek az egykori fürdővárost az építészeti stílusok furcsa keverékévé változtatták. De vannak itt bájos fehér villák, egy csodálatos híd, amely a várost a kikötővel köti össze, és egy brit királyi haditengerészeti tengeralattjáró, amelyben egy autentikus tengeralattjáró-múzeumot alakítottak ki. A tengeralattjárót 1962-ben építették, és 1991-ben részt vett a Perzsa-öbölbeli hadműveletekben, mielőtt kiselejtezték és Sassnitzba szállították. 2004-ben a legénység három egykori tagja meglátogatta, és egyetértettek abban, hogy még mindig érződik rajta a jó öreg tengeralattjáró „bűze”. Valóban furcsa bűz árad belőle. Mindenképpen érdemes megnézni.

Hírdetés

A városba vezető út mellett áll egy gazzal benőtt emléktábla, amely állítólag egykor a Kurhotel Sassnitz előtt „trónolt”. A szocializmus bukása után eltávolították. Lenint ábrázolja, aki 1917-ben Zürichből Sassnitzon keresztül tért vissza Oroszországba.

Mivel Sassnitz viszonylag álmos városka, elmentünk egy kis sétára a környéken. És rögtön az első megállónknál elállt a lélegzetünk. A sellini móló varázslatos. 1901-ben épült, és ma étteremként működik. A végén egy „tengeralattjáró” található. Több méteres mélységbe ereszkedik alá, és körülbelül 40 percig lehet figyelni a tengeri élővilágot. A pihenésre vágyóknak egy gyönyörű homokos strand áll rendelkezésükre. De ez számunkra nem opció, a következő úti cél Binz fürdőváros a híres Seebrücke mólójával. Az eső ellenére itt élénk volt az élet.

Aki nem nézi meg Prorát és a Jasmund Nemzeti Parkot, az mintha nem is járt volna Rügenen. Prora hatalmas üdülőhellyé alakul, mivel itt modern apartmanokká építik át az egykori Harmadik Birodalom gigantikus projektjének maradványait. A háború előtt Hitler egy 10 000 szobás komplexumot kezdett el itt építeni, 20 000 munkás üdülőhelyeként – mintegy 4,5 km hosszú, és gyönyörű homokos tengerpart mentén húzódik. Az egész komplexum személytelen, és bár a luxus szemmel látható, csodálkozunk azokon az embereken, akik úgy döntenek, hogy itt nyaralnak.

Elég a személytelen lakótelepből, irány a természet! A Jasmund Nemzeti Park Németország legkisebb nemzeti parkja. Ez egy bükkös erdő, amelyet 2011-ben felvettek az UNESCO világörökségi listájára. Ki tudna ellenállni fehér szirtjeinek? És így a park turisztikai látványosság lett. A hatalmas parkolóból busszal szinte egyenesen a kilátóhoz lehet jutni, de gyalog is megtehető ez a táv, nem megerőltető a túra. Hemzseg a turistáktól a Königsstuhl Skywalk, az azonos nevű, 118 méter magas szikla fölé felfüggesztett ösvény, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a környékre.

Nem hagyhattuk ki a sziget legészakibb pontját, a Kap Arkonát sem. A két történelmi torony eredetileg védelmi funkciót töltött be. Később egy újat építettek hozzá, amely elődeivel együtt már pazar kilátást biztosít.

Mi a nagyszerű Rügenben? Az, hogy rengeteg látnivalót és élményt kínál. Csodás hely az aktív embereknek – kerékpárosoknak, görkorcsolyázóknak, túrázóknak. Aki azonban a tengert és a napot szeretné élvezni, az csalódni fog. Azok a kalandvágyók viszont, akik kerülik a turistatömegeket, és inkább a kevésbé ismert helyeket részesítik előnyben, itt megtalálják a számításaikat.

(pluska.sk)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »