Nyitókép: Körkép.sk
Nyári vakációról álmodik valahol Európában, kristálytiszta tengervízzel? Akár az Adrián úszva képzeli el magát, akár Görögország napsütötte strandjain napozik, netán Olaszország festői Amalfi-partján, a víz tisztasága a legfontosabb szempont a számunkra. A fürdéshez használt tiszta víz pedig nem csak esztétikai kérdés – ez a közegészségügy és a környezetvédelem létfontosságú szempontja is.
Hol vannak tehát a legtisztább, úszásra alkalmas vizek Európában? Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) az Európai Bizottsággal együttműködve közzétette a legfrissebb jelentést, amely 22 081 telephelyet érint az EU összes tagállamában, valamint Albániában és Svájcban. Az országokat a fürdővizeik tisztasága alapján minősítik, egy szigorú éves értékelés során gyűjtött adatok alapján, amely többek között az olyan bakteriális szennyeződéseket is figyelemmel kíséri, mint az Escherichia coli és a bélbél enterococcusai.
4 kategóriába sorolták
Az értékelési folyamat négy kategóriába sorolja a vizeket: kiváló, jó, tisztességes és gyenge. A kiváló minősítés azt jelenti, hogy a víz megfelel a legmagasabb tisztasági és biztonsági előírásoknak, így ideális úszáshoz és egyéb szabadidős tevékenységekhez.
Az EU 2006-ban elfogadott fürdővíz-irányelve által meghatározott szigorú kritériumok Európa-szerte jelentősen javították a vízminőséget. A legfrissebb jelentés szerint Európa népszerű fürdővizeinek 85 százaléka kiváló minősítést ért el, 96 százalékuk pedig megfelel legalább a minimális minőségi előírásoknak. A helyszínek mindössze 1,5 százalékát minősítették rossznak, ami a szennyezés csökkentésére és a vízminőség javítására irányuló folyamatos erőfeszítéseket tükrözi.
A legfrissebb jelentés szerint Horvátország – a gyönyörű Adriai-tenger partjairól híres kis ország – Európa legtisztább tengerparti vizeivel rendelkező ország. A 894 tesztelt horvátországi helyszín tekintélyes 99,1 százaléka kiváló minősítést kapott.
Horvátországot Ciprus, Görögország és Szlovénia követi – ezek az országok mindegyike előkelő helyen szerepel a tiszta tengerparti vizek rangsorában. Következetesen megfelelnek a szigorú uniós vízminőségi előírásoknak, így biztosítva a biztonságos és élvezetes fürdőzést a turisták és a helyiek számára.
Beltéri vizek
A tavak és folyók nyugalmát kedvelő utazók számára több ország kínál kiemelkedően jó minőségű belvizet a fürdőzéshez. Különösen Bulgária, Görögország, Írország és Románia ért el kiváló eredményeket, annak ellenére, hogy ott kevesebb vízfelületet vizsgáltak.
Külön említést érdemel Ausztria is, ahol a vizsgált 260 szárazföldi helyszín 96,9 százaléka kiváló minősítést kapott. Az ország számos tava és folyója kifogástalan úszási feltételeket kínál, hozzájárulva az ország hírnevéhez, mint a legjobb édesvízi fürdőhely.
Csehország és Szlovákia a 13., illetve a 17. helyen végzett a 27 országot felölelő belvízminőségi rangsorban. Csehországban 153, Szlovákiában 32 vízfelület minőségét értékelték.
A part menti és a belvizek együttes értékelése során Ciprus vezeti a listát, 123 vízfelületének 97,6 százaléka kiváló minősítést kapott. Ausztria, Horvátország és Görögország következik a sorban, lenyűgöző eredményeket felmutatva, bizonyítva elkötelezettségüket a magas vízminőségi szabványok fenntartása mellett minden területen. Mindkét rangsorban Albánia végzett az utolsó helyen a part menti és belvizek legrosszabb minőségével.
ČTK, Körkép.sk
Képek: Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »