Szoros összefogás a polgárőrségért Kürthy Judit2024. 07. 31., sze – 18:17 Nemesócsa/Nagymegyer |
Két napon belül megkapták támogatóiktól azt az összeget, amit a december végéig tartó fennállásukra kért a Szlovákiai Országos Polgárőrség – Občianska stráž Slovenskej republiky civil szervezet. Több helyen is szerveztek számukra gyűjtést, de a felajánlások zöme sok kis összegű átutalásokkal érkezett.
A nemesócsai székhelyű polgárőrség 2019 óta működik, ezalatt az idő alatt több mint 250 esetet oldottak meg. Tapasztalataik szerint a régióban élő lakosság tagjai sok esetben először nem is a rendőrséget, hanem őket szólítja meg. Ennek egyik oka nyelvi korlát lehet, mert az idősebbek kevésbé beszélnek jól szlovákul, a rendőségi telefonhíváskor pedig szlovák nyelven kell ismertetni a helyzetet, a másik nyomós ok pedig, hogy az önkéntes polgárőrök híre szájról szájra terjed, sikereik újra és újra bejárják a közösségi médiát.
„Olyan is előfordult már, hogy míg a rendőrségen a hosszas adminisztráció végére értek, a polgárőrök már előkerítették az eltűnt családtagot” – tudtuk meg Szedlák Krisztiántól, a Szlovákiai Országos Polgárőrség alapítójától.
Cyntia, a kézilabdázó
Nemrégiben folytatott keresésük szomorúan végződött. Simsik Cyntiát, a 32 éves kétgyermekes édesanyát 5 napig keresték, míg végül egy csellel bukkantak nyomára. Miután kizártak minden eshetőséget, arra jutottak, hogy mégis a házban kell lennie, ahol először is keresték volna.
„Többször is beszéltem az élettársával és azt mondtam neki, hogy vagy a házban lesz, vagy valaki megállt ott egy autóval és elment vele, mert az, hogy azóta nem látta senki, szinte lehetetlen. Kitaláltam egy történetet, feltettem egy hírt Cyntia személyleírásával, hogy éjszaka egy nő stoppolt és volt nála egy hátizsák, azon pedig gumipókok. Ezt ő megtudta és később azt mondta nekem, hogy éppen ez a táska hiányzik otthonról. Ez a táska úgy nem is létezett, én találtam ki. Rögtön értesítettem a rendőröket, mindezt elmondtam, de vasárnap este volt és azt mondták, majd hétfőn foglalkoznak az üggyel, végül egy órára rá az élettárs bement a rendőrségre feladni magát”
– mondta el Szedlák Krisztián. Hozzátette, hogy azoknál az eseteknél, ahol ilyen sok megosztást ér el a felhívásuk – ebben az esetben ez 250 000 megtekintés volt – és tényleg nem látott senki semmit, az nagyon ritka.
„Mi nem úgy dolgozunk, mint a rendőrség, hogy minden részletet leírunk az eltűntről, még azt is, hogy hányas lába van, csak leírjuk például a haját, az általános öltözetét és amikor hívnak, akkor rákérdezünk egy különös ismertetőjegyre és ha megerősítik ezt, akkor már biztosan tudjuk, hogy ő volt. Korábban másként dolgoztunk, de aztán nem győztük kiszűrni a rengeteg fals információ közül a valósat”
– osztotta meg.
Sok aktív önkéntes
30-32 taggal működnek, akik munkahelyük mellett vesznek részt a különféle bevetéseken. Többen Nemesócsáról, vagy a környékről csatlakoznak hozzájuk, többek között Perbetéről, Szentpéterről, Komáromból, Bakáról, Pozsonyból, Nádszegről, Nyárasdról, vagy akár Pozsonyeperjesről. Nagyobb akcióknál akár 60-100 embert is össze tudnak verbuválni, de ekkora létszám nem minden esetben szükséges, mert a technikai felszerelésnek köszönhetően kevesebb személlyel is nagy sikerrel végzik munkájukat.
„2019-ig a rendőrségnél dolgoztam önkéntesként, de nem találtam fel magam, s miután láttam a kiskapukat és azt, hogy mennyire kevés a rendőr, elgondolkodtam egy független polgárőrségen. Az alapítás óta folyamatosan bővítettünk és beszereztük a szükséges engedélyeket az alap tevékenységekhez, mint például a járőrözéshez, rendfenntartáshoz, forgalomirányításhoz, körözött, vagy eltűnt személyek felkutatásához, akár önkéntes tűzoltóság megalapításához, valamint katasztrófavédelmi szituációkhoz”
– részletezte az alapító. 2019-ben 50-60 fővel indultak, nagy fellángolással kezdtek, majd hamar elfogyott a rendelkezésükre álló pénz és akkor még nem voltak saját személyautóik sem. Eleinte járőrözéssel és rendfenntartással szerettek volna foglalkozni és csak másodsorban eltűnt személyekkel, ez mára már teljesen megfordult, a lakosság is inkább azt igényli, hogy elsősorban eltűnt személyeket kutassanak fel.
Megbüntették őket
5 éves fennállásuk során eddig semmilyen állami segítséget nem kaptak. Szedlák Kristián azt tapasztalja, hogy a rendőrség inkább konkurenciát lát bennük és nem partnert, pedig nagyon szeretnék, ha ez nem így lenne.
„Korábban pályáztunk is állami támogatásra, de nem sikerült. A hadseregnél például egy háromkörös pályázat keretében bekerültünk az utolsó körbe, amikor már meg kellett volna szabniuk az adható összegét. Ehelyett kijött a katonai rendőrség minden egyes tagunkat megbüntette 50-100 euróra, mert a szervezetünk rövidítése ossr, o. z. volt, amit elvileg csak a hadsereg használhat. Azonban ezt nekünk korábban, az alapításkor a belügyminisztérium elfogadta. Nagyjából 2000 euró mínusszal jöttünk ki ebből, azóta nem próbálkoztunk”
– osztotta meg. A települések nem támogatják a polgárőrséget, egyes polgármesterek a saját fizetésükből magánszemélyként igen, de az önkormányzatoktól központi támogatást nem kapnak.
„Ha egy kicsit is odafigyelnének ránk, akár ahogy az önkéntes tűzoltókra, az sokkal jobb volna. Náluk a különféle kategóriájú testületek évente több ezer eurós támogatásokat kapnak. Ebből azért lehet fejlődni. Ha már a munkánkat adjuk, akkor legalább ne saját pénzből kelljen működnünk”
– emelte ki Szedlák.
Nem kérnek a segítségből
A felajánlott segítségükből a legtöbb szervezet nem kér, ha találkoznak is az egyes eseteknél, az azért történhet, mert a lakosság tagjai fordultak hozzájuk. Szeretné, ha a rendőrséggel és a tűzoltósággal együttműködve végeznék munkájukat.
„Ha csak egy autóbalesetről beszélünk, kimegy a rendőrség és a tűzoltóság. A rendőr jobban tudna helyszínelni, ha mi is kapnánk egy riasztást és akik ráérnek közülünk, addig irányítják a forgalmat. Nincs ott órákat, csak 20 percet mondjuk. Tűzeseteknél nem feltétlen tudunk segíteni, itt az önkéntes tűzoltók ezt megteszik, de a rendőrségnél, amikor például eltűnt személyeket keresnek, értesíthetnék azokat a polgári társulásokat is, akik ezzel foglalkoznak. Rendfenntartás, autóbalesetek és a járőrszolgálatok, valamint eltűnt személyek keresése az, amiben mindenképp tudnánk egymás munkáját segíteni”
– mondta. Nem érti, hogy miért utasítják vissza a segítségüket, ha eleve kevés a rendőr és a mindennapi szolgálatokat is alig tudják biztosítani.
Számos felajánlás
Az állami szférában többnyire elzárkóznak az együttműködéstől, de az emberek részéről végtelen bizalmat éreznek. Az utóbbi napok felajánlásai közt akad üzemanyagköltségre, önkéntesi munkára érkezett felajánlás, többen jelezték, hogy állandó átutalási megbízást állítottak be, a bevetési autón kijavították a megkülönböztető jelzést, új kábelezést és reflektort szereltek rá. Három vállalkozó 500-500 euróval támogatta őket, valaki korlátlan autómosási lehetőséget ajánlott fel, míg vannak olyan étterem-, illetve panziótulajdonosok, akik a közeli bevetésen lévő polgárőröknek az étel- és italfogyasztását, szállását állják.
Jól láthatóak
Önkéntes munkájuk, igyekezetük nem marad észrevétlen. Szedlák Kristián hosszas önkéntes szolgálata, keresési akcióik eredményessége, több életmentése, hivatalos köszönőlevelei, elismerései és kitüntetései mind-mind biztosíték arra, hogy igyekezetük szakértelemmel is párosul. Követők száma a közösségi oldalukon meghaladta a 25 000-et. Az utóbbi napokban pedig komoly összefogással 15 000 euró felajánlást kaptak transzparens számlájukra, ebből az elhunyt Simsik Cyntia halotti torán, meghálálva önkéntes munkájukat, több mint 1000 eurót gyűjtött nekik össze a gyászoló család, egy nagymegyeri vállalkozó pedig saját presszójában szervezett gyűjtést a héten, melyet vasárnap adnak majd át nekik.
Magas technikai felszereltség
Kereséseiknél fontos szerepe van a 2023-ban vásárolt termodrónnak, éjjellátó kamerának, valamint a bevetési autónak, melyen a lámpák sokkal erősebbek, mint egy klasszikus személyautón. Jövőbeni terveik közt szerepel egy központosított riasztórendszer kiépítése, ahol idős hozzátartozókra, vagy akár gyerekekre vigyáznának és figyelnék a tőlük érkező riasztásokat. A fenntartásukra érkezett támogatási összegből pedig a közeljövőben beruháznának egy szivattyúra, ami nagyban megkönnyítené munkájukat az árvizek és csőtörések okozta vízkároknál.
Mindig van hely!
Amennyiben csatlakoznának a szervezethez, ezt 18 éven felül, tiszta erkölcsi bizonyítvánnyal tehetik meg, jelentkezésüket pedig a szervezet weboldalán, a obcianskastrazsr.sk-n adhatják le. Az ott elérhető adatlap kitöltése után következik a személyes találkozás. Jelentkezhetnek férfiak és nők egyaránt, sőt, már az is nagy segítség lehet, ha csupán online munkát ajánlanak fel. Követőikkel, segítőikkel hatékonyan kommunikálva szervezik bevetéseiket, azonban a lakosság együttműködése továbbra is életmentő lehet.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »