Brüsszel nem tolerálja a békét, megbüntetik Magyarországot a háború ellen tett lépéseiért

Brüsszel nem tolerálja a békét, megbüntetik Magyarországot a háború ellen tett lépéseiért

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság leköszönő, de egyben valószínű következő elnöke utasította az uniós biztosokat, hogy bojkottálják az Európai Tanács informális (nem hivatalos) üléseit, ezzel próbálva csökkenteni Magyarország, mint uniós soros elnök súlyát az EU intézményeiben.

A lépésre két okból került sor: Magyarország kormányfője Orbán Viktor az elmúlt hetekben Zelenszkij ukrán, Hszi Csinping kínai és Erdogan török államfők mellett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is tárgyalt, méghozzá az ukrajnai tűzszünet lehetőségéről.

A másik ok, hogy az Európai Parlament hamarosan szavaz Ursula von der Leyen bizottsági elnöki jelöléséről, és várhatóan igen szoros lesz a szavazás. Ha von der Leyen nem szerez legalább 361 támogató szavazatot az EP-ben, akkor nem lesz bizottsági elnök. Így a háborút támogató néppárti-progresszív-baloldali EP-többséget meg akarja győzni, hogy ő a megfelelő jelölt, és ennek megfelelően Magyarország megbüntetésével akarja behízelegni magát a kegyeikbe.

Brüsszel a háború és önös politikai célok érdekében így feláldozta saját hagyományait is. Elvileg ugyanis az uniós soros elnökséget ellátó tagállamok vendégül látják az Európai Bizottság tagjait, hogy együtt áttekintsék az adott ország soros elnöki programját és európai agendáját.

Hírdetés

Josep Borrell, az EU leköszönő külügyi főképviselője pedig szándékosan arra a napra akarja összehívni az uniós külügyminiszterek tanácsát, amikor Budapest nem hivatalos találkozót szervezne az uniós külügyminisztereknek. Ez azt jelentené, hogy a magyar soros elnökség által szervezett találkozóra nem a legmagasabb szinten kerülne sor.

Bóka János, Magyarország európai uniós ügyekért felelős minisztere a X-en felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unió a tagállamok által alkotott nemzetközi szervezet, az Európai Bizottság pedig az EU intézménye, és a testület nem válogathatja meg, hogy mely intézményekkel vagy tagállamokkal akar együttműködni.

Szlovákia álláspontja Magyarország békemissziója kapcsán elég világos. Robert Fico (Smer) kormányfő kijelentette, hogy ha egészsége engedné, ő is Orbánnal tartott volna Moszkvába. Juraj Blanár (Smer) külügyminiszter pedig Orbán Viktor körútja kapcsán megértően és támogatóan nyilatkozott, kiemelve, hogy

„Szlovákia nem ért egyet azokkal a kritikákkal, amelyek Magyarország béketevékenységére vonatkoznak, és Pozsony elutasít minden próbálkozást a magyar soros uniós elnökség bojkottjára”.

Körkép.sk, MTI, Štandard.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »