A Netflix ezúttal sem hagyta cserben a sci-fi rajongókat, ugyanis egy aktuális témával rukkolt elő, ami nem más mint a mesterséges intelligencia (artificial intelligence, AI). Ez a disztópia és utópia határán mozgó történet olyan morális kérdéseket vet fel, melyek jelenlegi társadalmi helyzetünkre is hatással lehetnek. Az utóbbi időben Elon Musk is rámutatott arra, hogy az a jövő, amely olyan távolinak tűnik, hamarabb utolér bennünket, mint gondolnánk.
A mesterséges intelligencia születésének éveiben nem csoda, hogy különféle elméleteket gyártunk annak jövőjéről kapcsolatban. A film alapját ugyanis egy 2043-ban történt eseményhez igazítják, amikor is február 2-án a mesterséges intelligenciával rendelkező robotok fellázadnak az emberiség ellen. Összefoglalva tehát a sztori nem komplikált, hiszen egy évtizedeken át tartó háborút dolgoz fel. Habár ez valóban nagyon elcsépeltnek és gyorsan felejthetetlennek tűnhet, mégis tartogat érdekes meglepetéséket.
A film Atlas Sheperd és az ő házi robotjának kapcsolatát mutatja be. Atlas (Jennifer Lopez) adatelemzőként dolgozik, pontosabban az Országok Nemzetközi Koalíciójának (ONK) munkatársaként vizsgálja az AI-robotok működését. Küldetésének érzi megállításukat, főként vezetőjük, Harlan (Simu Liu) levadászását, ugyanis ő volt az első AI-robot, aki ellenszegült felhasználójának.
A három évtizeddel ezelőtt kirobbant háború a közlekedésben, az egészségügyben és a háztartásokban működtettet mesterséges intelligenciával felruházott robotok biztonsági protokolljának megszegésével kezdődött. A háború kitörését követően Harlan megszökött, és azóta a világűrben él, ahol a bosszúszomjasan szövi tovább az emberiség elpusztításával kapcsolatos tervét.
A végső leszámolás 2071-ben kezdődött, amikor egy ONK-csapat Atlas segítségével felderítette Harlan űrbéli tartózkodási helyét. A felderítést és a rajtacsapást újszerű mesterséges intelligenciával ellátott robotkapszulákban tették meg. Az ütős fegyverarzenállal felszerelt gépek és az azokat vezető katonák hiába igyekeztek túljárni ellenségük „eszén”, a szerencse nem állt melléjük. Szinte mindenkit lemészároltak, mindössze Atlas és a csapatvezető ezredes élte túl. Egyikük a robotkapszulában ragadt, másik pedig az AI-robotok hadifogolyaként végezte.
A film az előbb említett jelenettől kezdve válik igazán érdekessé. Ekkor kerülnek felszínre Atlas mesterséges intelligenciához kapcsolódó aggályai.
Meg kell küzdenie a gondolattal, hogy az anyja által feltalált idegkapoccsal kell majd megosztania elméjét egy AI-robottal.
Az, hogy ez a kapcsolódás valóban megtörténik-e, a főgonosz meghal-e, végleg elpusztul-e a Föld vagy mégis megmenekül az emberiség, arra csak akkor kaphatunk választ, ha leülünk és két órát rászánva átengedjük magunkat egy olyan disztópisztikus utazásnak, amely lehet, hogy húsz év múlva már a mi valóságunkká válhat.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »