Április elején történelmi csúcsra ért az arany ára, mikor egy uncia aranyért 2265,66 dollárt kértek el. De valóban megéri ebbe a nemesfémbe fektetni a vagyonunkat, és melyek azok a szempontok, melyeket figyelembe kell venni?
Mindig is úgy tartották, hogy az arany egy állandó és biztonságos bevételi forrás. Ellenáll az inflációnak, bárhol és bármikor pénzzé tehető. Épphogy csak beléptem a húszas éveim második felébe, azonban még en is emlékszem arra, mikor az arany unciánkénti ára 1700-1800 dollár között mozgott. Ez nagyjából a 2010 évek elején lehetett, tehát az arany értéke nagyjából tíz év alatt 500 dollárral emelkedett.
A részvényekkel szemben az arany ára nem ingadozik – legalábbis negatív irányban – a bitcoinhoz hasonlóan évről évre emelkedik. Egyre többen ezért úgy gondolják, hogy fogják magukat, és aranyba fognak fektetni. Ez viszont nem ilyen egyszerű.
Az aranyba való fektetés íratlan szabályai
Már elnézést a kifejezésért, de nevetek az olyanokon, akik arany ékszerekbe szeretnének fektetni, mondván, pár év után biztosan feljebb megy az áruk. Ezek az ékszerek azonban 16, maximum 18 karátosak, tehát egyáltalán nem tiszta aranyból készülnek, más fémek is megtalálhatók bennük. Semmiképp se ebbe fektessük minden vagyonunkat, azoknak éri meg elsősorban, akik úgymond mellékesként plusz bevételhez szeretnének jutni.
Kis mennyiségben nem éri meg aranyat vásárolni, amennyiben valóban ebbe szeretnénk fektetni, legalább egy kilogrammos aranyrúd megvásárlásával érdemes belekezdeni a bizniszbe.
Egy ekkora darab aranytömb értéke aktuálisan 71 ezer euró körül mozog, amennyiben folytatódik az elmúlt tíz évben jelenlévő tendencia, szép profittal szállhatunk ki az üzletből.
Hosszú távra tervezzünk
Számos szülő és nagyszülő azzal a céllal vásárol aranyat, hogy majd mikor a gyermekei, unokái családalapítás, lakásvásárlás előtt állnak, legyen mihez nyúlniuk. Hosszú távra (15-20 évre) megőrzik a bankban vagy egy otthoni széfben, majd mikor a fiataloknak szükségük lesz rá, szép hozammal értékesíthetik azt.
Rövidtávra – mondjuk egy év – nem éri meg aranyba fektetni, ez a nemesfém ugyanis évi 14-16%-os mozgásra képes, így könnyen előfordulhat, hogy a befektető veszteséget fog realizálni.
Hosszú távon továbbra is az aranyba történő befektetést tartják az egyik legbiztonságosabb pénztárolási módszernek, pont azért mivel erre nincsenek hatással például a pénzügyi válságok vagy a politikai konfliktusok, mi több inkább tovább növelik az értékét. Lényegében az aranyba való befektetéshez specifikus ismeretek sem szükségesek, megfelelő kezdőtőke, türelem, valamint a diagramok elemzése elegendő ahhoz, hogy sikeres befektetőkké váljunk.
Az arany továbbra is egy jövedelmező befektetésnek számít, azonban valóban csupán azoknak javaslom, akik megfelelő tőkével rendelkeznek, és elég türelmesek ahhoz, hogy 10-20 év múlva majd szép profittal értékesíthessék azt.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »