A fekete bodza rengeteg tápanyagot és az egészségre jótékony hatású anyagot tartalmaz. Egyes részei azonban nehézségeket okozhatnak – hívta fel a figyelmet a pozsonyi Regionális Közegészségügyi Hivatal (RÚVZ) közösségi oldalán.
„A fekete bodza termése C- és A-vitamin, rost és ásványi anyagok, például kálium, kalcium és vas forrásai. Egészséget javító hatásainak többsége azonban a polifenolos anyagoknak, különösen az antocianinoknak tulajdonítható, amelyek a bodza fekete termésének fekete színéért felelősek, és amelyeknek antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatása is van”
– magyarázta Natália Šranková, a pozsonyi Közegészségügyi Hivataltól.
A bodza támogatja az immunrendszert, segít a megfázás, angina vagy influenza megelőzésében és kezelésében. Gyulladáscsökkentő hatásának hála külsőleg is segíthet a fájdalom és duzzanat csökkentésében.
Az antocianinok a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is segítenek. Ezenkívül a bodzának hashajtó hatása is van, ami segíthet a székrekedés kezelésében. Vízhajtó hatása is van, serkenti az izzadást, és javíthatja a hangulatot és az életteljesítményt is.
A termésből, virágokból teát, szörpöt, lekvárt vagy bort készíthetünk.
„A virágokat száránál fogva lógva, vagy vékony rétegben kiterítve kell szárítani, közvetlen napfény nélkül. Az érett termések szárítása szintén lehetséges. Ha nem szárítjuk meg őket, akkor a virágokat és a termést is a lehető leghamarabb fel kell dolgozni”
– közölte a közegészségügyi hivatal.
Kiemelte ugyanakkor, hogy a bodza egyes részei, így a levelek, a gyökerek, a kéreg, a szár, de az éretlen bogyók is tartalmaznak cianogén glikozidokat, amelyek bizonyos körülmények között cianidot szabadíthatnak fel.
A szakemberek szerint mennyisége ritkán életveszélyes, viszont hányingert, hányást, hasmenést, szédülést vagy légzési problémákat okozhat.
„Még az érett, de főzetlen termések is okozhat gondot” – tette hozzá a RÚVZ.
A bodza fogyasztása nem alkalmas autoimmun problémákkal küzdőknek, kisgyermekeknek, terhes nőknek vagy vizelethajtót szedőknek.
Teraz.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »