Fico atomról álmodik

Fico atomról álmodik

Fico atomról álmodik Kulcsár Péter2024. 05. 14., k – 19:11

Öt működő reaktorának köszönhetően Szlovákia már ma is az atomenergia európai éllovasai közé tartozik, de Robert Fico még több atomenergiáról álmodik. A kormányfő a napokban bejelentette, hogy kormánya hamarosan egy új atomreaktor építéséről dönt majd, mely a bohunicei atomerőmű reaktorblokkjai mellett kerülne megépítésre. Részletek még nem kerültek nyilvánosságra, de a kormányfő szeretné az építkezést már 2027-ben beindítani.

Egy új atomerőmű építése jelenleg nem tűnik annyira égető kérdésnek, a mohi atomerőmű harmadik blokkjának beüzemelése után Szlovákia nettó villamosenergia-exportőr. A Szlovák Villamosenergia-átviteli Rendszer által készített előrejelzés szerint ez azonban a következő évtizedben gyorsan megváltozhat, 2040-re a szlovák villamosenergia-fogyasztás 2023-hoz képest még a legóvatosabb forgatókönyv szerint is 38 százalékkal fog növekedni. A legnagyobb fogyasztással számoló forgatókönyv szerint 2040-re a szlovák villamosenergia-fogyasztás akár 83 százalékkal is növekedhet. Ezek a számok nem légből kapottak, számolni kell a Kassa melletti Volvo autógyár üzembe helyezésével, a kassai acélmű átállásával az elektromos ívkemencékre és az egyéni elektromobilitás gyors terjedésével is.

Hírdetés

Villamos energiára tehát biztosan lesz igény Szlovákiában, és számolni kell azzal is, hogy a bohunicei atomerőmű 1980-as években működésbe került reaktorai valamikor a 2040-es években elérik élettartamuk végét. Ennek ellenére azonban jól meg kell gondolni, hogy éppen egy új atomerőmű megépítése-e a legjobb energetikai befektetés Szlovákia számára. Természetesen érthető a megbízható és szén-dioxid-kibocsátás nélküli energiaforrásként szolgáló atomerőművek iránti vonzalom, de nem véletlen, hogy Európában ma kevés új atomreaktor épül. Egy reaktor építési költségei ugyanis rendkívül magasak, és szinte senkinek sem sikerül tartania az eredeti építési költségvetést és ütemtervet. Elrettentő példa lehet a mohi atomerőmű harmadik és negyedik reaktorának építése, ami az eredeti tervekhez képest nyolc évet késett, és a tervezett 2,8 milliárd euró helyett 6,2 milliárdba került.

Ebből is jól látszik, hogy egy esetleges új atomerőmű építése esetén ennek finanszírozása a legfontosabb kérdés. Különösen úgy, hogy Robert Fico hangsúlyozta az új atomerőmű állami tulajdonának fontosságát. Az állami költségvetés állapotát nézve elképzelhetetlennek tűnik, hogy az építéshez szükséges milliárdokat az állam teremtse elő, így vagy magánbefektetők bevonására lesz szükség, vagy szóba jöhet az uniós finanszírozás is például az Európai Beruházási Bankon keresztül. Az uniós finanszírozásnak azonban komoly akadálya, hogy Szlovákiában még mindig nincs megoldva a kiégett üzemanyag fenntartható tárolása. Ez ugyanis alapfeltétele annak, hogy az atomenergiába történő beruházást az EU fenntarthatónak ítélje meg, és így finanszírozni tudja. Az uniós kritériumoknak megfelelő szlovákiai tárolónak eddig csak a tervei léteznek, és ennek felépítése további eurómilliárdokat igényelne.

Egy új atomerőmű építése nagyon komoly politikai döntés, ezért további részletes elemzésekre lenne szükség annak megítélésére, hogy Szlovákiának erre valóban szüksége van-e. A mohi atomerőműben már amúgy is lassan befejeződik a negyedik reaktor építése, amely 2025 után tovább erősíti majd az ország energiatermelését. A jelenleg működésben lévő atomerőművek azonban csak részlegesen vannak állami tulajdonban, ezért várható, hogy a Fico-kormány minden áron elindítja egy teljesen állami tulajdonban lévő atomerőmű építését.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »