A rendelőbe cserfes óvodáskorú kislány érkezik. Ránézek az édesanyára, kérdezném, hogy miben segíthetek. A kislány viszont megelőz, kezecskéit csípőjére csapva határozottan így szól: hát, piros lett az arcom és pöttyök vannak rajtam, szerintem én is elkaptam ezt a „pillangóbetegséget”! Jót derülök a jeleneten és magamban elgondolkodom, mi dolgom van még nekem a kis beteggel, hiszen a diagnózis felállítva!
Az elmúlt hetekben valóban nagyon sok lepkehimlős gyermekkel találkozunk a rendelőben. Az óvodás, kisiskoláskorú gyerekek szülei között gyorsan terjednek a betegséggel kapcsolatos tudnivalók, így nem ritkaság, hogy a rendelőbe már csak a bizonyosság kedvéért érkeznek.
A lepkehimlő mesés elnevezését kaphatta volna arról is, hogy olyan könnyen és gyorsan terjed, mint ahogy a lepke röppen virágról virágra. Ez is igaz, de a névadást nem ez ihlette. A betegség a nevét a legjellegzetesebb tünete után kapta, mégpedig az arcon kétoldalt megjelenő, lepke alakú bőrpír miatt.
A betegség lappangási ideje 7-12 nap. Jellemző kiütésekkel, lázzal és egyéb tünetekkel társul, cseppfertőzéssel terjed. Az apró, vírussal telt cseppek tüsszentéskor, köhögéskor, vagy egyszerűen beszéd közben jutnak a levegőbe. Megelőzni gyakorlatilag lehetetlen, mivel az adott személy már a tünetek megjelenése előtt fertőz. Az alapos kézmosás, a belső terek gyakori szellőztetése, valamint a zsúfolt, forgalmas helyek kerülése némileg fékezheti a fertőzés terjedését. Felnőttkorára a lakosság legnagyobb hányada védettséget szerez. Amennyiben mégis a várandósság alatt fertőződik meg a kismama, érdemes odafigyelni, mivel a megbetegedés a magzatra nézve veszélyes lehet. A terhesség alatt történő fertőzés akár vetélést, méhen belüli elhalást, magzati vérszegénységet okozhat, emiatt haladéktalanul orvosi vizsgálat szükséges!
A lepkehimlő tünetei
A vírussal való találkozást követő 5-10. naptól kezdve körülbelül öt napon keresztül fertőznek az érintettek. Ebben a periódusban a betegek gyakran tünetmentesek maradnak, vagy enyhe, influenzaszerű panaszaik vannak: hőemelkedés, láz, fejfájás, torokfájás, köhögés, hasi panaszok (hasmenés, hányinger, hányás), kötőhártya-gyulladás, izomfájdalmak. Immunhiányos, vagy vérképzőrendszeri betegségben (aplasztikus anémia) szenvedő pácienseknél ezen időszak alatt akár súlyos vérszegénység is felléphet.
A gyermekek esetében ritkábban, felnőtteknél gyakrabban jelentkeznek ízületi fájdalmak. Ez a panasz általában szimmetrikusan érinti az ízületeket és 2-3 hét alatt gyógyul, nem okoz maradandó ízületi károsodást.
A kiütések megjelenésével a gyermekek közérzete gyakran sokat javul, de nem ritka, hogy viszketésre panaszkodnak. A bőrtünetek javulás után átmenetileg visszatérhetnek, amit a napfény, a testmozgás és a stressz provokálhat. A tünetek általában néhány héten belül megszűnnek, de időnként hónapokig (ritkán évekig) is elhúzódhatnak.
A lepkehimlős betegek körülbelül 25 százaléka teljesen tünetmentesen átvészeli a betegséget, 50 százalékuk csak általános, influenzaszerű tüneteket mutat és mindössze 25 százalékban mutatkoznak a kórképre jellemző típusos kiütések is. A jellemző klinikai kép láttán a betegség diagnózisa laboratóriumi vizsgálat nélkül is felállítható, de a vírus szerológiai kimutatása is lehetséges vérvétellel. Erre azonban a legtöbb esetben nincs is szükség.
A csontvelő érintettsége miatt átmenetileg a vérképben is megjelenhetnek jellemző eltérések, mint a hemoglobin és a hematokrit (vörösvértestek százalékos aránya) szintek csökkenése, alacsony fehérvérsejtszám és/vagy a vérlemezkék számának csökkenése is.
Hogyan kezeljük?
Amennyiben a gyermek egyébként egészséges, nem szenved semmilyen krónikus betegségben, a lepkehimlő önmagától gyógyul. Más vírusos betegségekhez hasonlóan a szervezetet csak segíteni, támogatni kell a gyógyulásban, az egészséges immunrendszer megoldja a helyzetet. Ha a bőrtünetek kellemetlen viszketéssel járnak, antihisztamin adható. Ízületi fájdalmak esetén szükséges lehet a tünetek enyhítése fájdalomcsillapító készítménnyel (ibuprofen). Lázcsillapításra vagy a vírusfertőzések tüneti kezelésére 12 éves korig ne alkalmazzunk acetilszalicilsav tartalmú készítményt (acylpyrin), ugyanis gyermekeknél veszélyes szövődményként Reye-szindróma alakulhat ki.
Antibiotikum adása szükségtelen, hiszen a vírus okozta betegségekre nincs hatással. Amennyiben a gyermeknél immunrendszeri probléma vagy vérképzőrendszeri betegség áll fenn, orvosi vizsgálat szükséges. Terhesség alatti fertőzés esetén a magzat kezelése a kialakult betegségtől függ, akár méhen belüli vérátömlesztés vagy immunglobulin kúra is szóba jöhet.
Útravaló tudnivaló
• A lepkehimlő vírusa tünetmentes stádiumban fertőz.
• A tüneteket mutató gyermek már nem fertőző, ha tehát általános állapota, közérzete jó, mehet iskolába, vagy óvodába.
• A vírussal megfertőződött gyermekek egy részénél nem alakulnak ki tünetek, ennek ellenére a vírust továbbadhatják másoknak.
• A vírus terjedését megakadályozni szinte lehetetlen, de nem is célravezető, sokkal szerencsésebb, ha gyermekként szerzünk védettséget.
• A legtöbb esetben nincs szövődménye vagy káros hatása a gyermekekre, viszont a magzatra nézve veszélyes lehet.
• A lepkehimlő jellemző tünetei az enyhe hőemelkedés, megfázásos panaszok, majd élénkvörös kiütés az orcákon, mely átterjed a végtagokra, törzsre. A lepkehimlő a legtöbb esetben enyhe lefolyású, néhány nap alatt gyógyuló gyermekbetegség.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »