Őrült morajlás jött az óceán mélyéről, 1997 óta senki nem tudja, mi volt a forrás

Őrült morajlás jött az óceán mélyéről, 1997 óta senki nem tudja, mi volt a forrás

Nyitókép: pmel.noaa.gov

Régóta izgalomban tartja a kutatókat a Nemo-pont, onnan érkezett ugyanis az eddigi leghangosabb hang, amit víz alatt sikerült rögzíteni. Az egyik elmélet szerint tengeri szörny lehetett a forrás.

A Csendes-óceán déli részén található a Nemo-pont. Ez az a területe a bolygónak, ami a legtávolabb van a szárazföldektől. Az űrkutatásban régóta használják már ezt a helyszínt arra, hogy az irányított visszatérés során ide zuhanjanak le a különböző űreszközök, így ugyanis a legkisebb az esélye annak, hogy bármilyen módon kárt okoz az adott szerkezet, olvasható a HVG cikkében.

A tervek szerint itt merül majd hullámsírba az évtized végén a Nemzetközi Űrállomás (ISS) is.

Amikor egy hajó áthalad rajta, a legközelebbi szárazföld 2689 km-re van tőle. Összehasonlításként: az említett ISS 400 (!) km-es magasságban kering fölöttünk.

Hírdetés

Ugyanakkor nemcsak emiatt érdekes ez a hely. A IFLScience azt írja, még 1997-ben az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) ezen a helyen észlelt egy furcsa, ultra alacsony frekvenciával bíró hangot. Az óceánban elhelyezett mikrofonok adatai szerint a hang erőteljes és rendkívül hangos volt, a víz alatt rögzítettek közül az egyik leghangosabb.

A hang annyira erőteljes volt, hogy az egymástól 4800 km-re lévő hidrofonok is rögzítették. A NOAA tudósa, Chris Fox szerint a hangot egy tengeri állat adhatta ki. Mivel egyetlen ismert állat sem ilyen hang kiadására, rögtön elterjed a konspirációs teória, hogy egy hatalmas tengeri szörny lehet a forrás.

Fox azonban adott egy másik, sokkal valószerűbb magyarázatot is. A szakember szerint a jéghegyek repedése és a jégrengések adhatnak ki olyan erőteljes hangot, hogy a megfelelő érzékelőkkel még 5000 km-ről is hallani lehessen azokat. Mivel az eset nyáron történt, így nem kizárt, hogy valóban az Antarktisz jege lehet a forrás.

HVG


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »