Veszélyben a gyümölcstermés Molnár Iván2024. 03. 20., sze – 15:44 Pozsony |
A szlovákiai gyümölcstermesztők megkezdték a harcot a tavaszi fagyok ellen. A legtöbb gyümölcsösben tüzet gyújtottak, hogy felmelegítsék a hideg levegőt a virágzó fák körül.
Sándor (március 18.), József (március 19.) és Benedek (március 21.) napjai a népi hagyomány szerint a tavasz kezdetét jelzik. Az időjósló mondás szerint „Sándor, József, Benedek, zsákban hozzák a meleget!”, ami azt jelenti, hogy ezen a három napon általában melegszik az időjárás és csökken a fagyveszély. Idén azonban Szlovákia több régiójában sem vált be a jóslat, az elmúlt napokban ugyanis még a déli járásokban is több helyen csípős reggelekre ébredtünk. A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) ógyallai mérőállomásán a hajnali órákban kedden és szerdán is -2 Celsius-fokra esett vissza a hőmérő higanyszála, szerdán -2 fokot mértek azonban Rozsnyón is, Nyitrán pedig -4 fokig esett vissza a hőmérséklet.
Az SHMÚ már korábban figyelmeztette a fagyok veszélyére a gazdákat, akik emiatt már napok óta készenlétben álltak.
„A fagy elleni leginkább fagyvédelmi öntözéssel, paraffingyertyákkal, de leginkább fagyvédelmi kályhákkal és pellettel védekeznek, ami jobb fűtőértékkel rendelkezik és hosszabb ideig ég. Egy kályhában 15 kilogrammnyi pellet körülbelül 6-7 órán keresztül éghet. Egy hektár gyümölcsöshöz a termelőknek körülbelül 200 ilyen pelletkályhára van szükségük, amelyeket több ember működtet”
– mondta el lapunknak Jana Holéciová, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) szóvivője.
A levegő hőmérsékletétől és a terepviszonyoktól függ, hogy a gazdák milyen fagyvédelmet választanak.
„A mínusz egy fokos hőmérséklet még elviselhető a kajszibarack számára. Az ennél alacsonyabb hőmérséklet azonban már károsítaná, sőt el is pusztítaná a fák virágzó rügyeit”
– figyelmeztet Marián Varga, a Szlovákiai Gyümölcstermelők Szövetségének az elnöke. „Jelenleg főként a kajszibarack, de már a szilva is virágzik, amit majd az őszibarack és a cseresznye követ. Egyes helyeken már az alma- és körtefák is virágoznak, ami túl korai, a gyümölcstermesztőink nem emlékeznek ilyen korai tavaszkezdetre. A déli járásokban több helyen a kajszibarack már el is virágzott” – tette hozzá Holéciová.
Varga szerint még csak az elején tartanak a természettel minden tavasszal rendszeresen megvívott csatának. „A kezdetet egyelőre túléltük, a természet azonban kiszámíthatatlan, így további fagyos éjszakákra számítunk. Ez egy rendkívül nagy kihívást jelentő időszak számunkra” – mondta el Varga. Szerinte a virágokat már mínusz 1 Celsius-fokos fagy is károsíthatja, ha a virágzat túlságosan lehűl. A fagykár miatt a gyümölcs nem fejlődik egyenletesen, és gyakran előfordul, hogy nyár elején, még a beérés előtt lehull.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »