Indul a bírságszezon – erre figyelniük kell a kerttulajdonosoknak

Indul a bírságszezon – erre figyelniük kell a kerttulajdonosoknak

Tavaly százmilliós bírságot szabott ki a Nébih a parlagfű irtását elmulasztó ingatlantulajdonokra, most kezdődik az idei szezon.

2023-ban összesen 94 esetben, 125 ezer négyzetméternyi belterületet érintően szabtak ki növényvédelmi bírságot a megyei kormányhivatalok a parlagfű elburjánzása miatt – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a Pénzcentrum kérdésére. A bírságok összege 4 122 000 forint volt, és a legmagasabb, egy összegben kiszabott büntetés 750 ezer forint volt annak a szabálysértőnek, aki nem gondoskodott a parlagfűirtásról a tulajdonában álló területen.

A külterületeken tavaly 1845 bírsághatározat született, összesen 2685 hektárnyi területet érintően. Ezek esetében a kiszabott összes büntetés 94 752 000 forint volt 2023-ban. Az elmúlt parlagfűszezonban a legnagyobb, kormányhivatalok által parlagfű miatt kirótt büntetés 3 750 000 forint volt.

A bírságolási tendencia emelkedik: 2022-ben még összesen 57 esetben szabott ki növényvédelmi bírságot a Nébih belterületeken a parlagfű miatt, összesen 2 627 000 forintot fizettek az ingatlantulajdonosok. 2021-ben még csak 27 esetben büntettek belterületen az elszaporodó parlagfű okén, összességében akkor 1 590 000 forintnyi büntetést osztottak ki az ingatlanok tulajdonosai között.

Hírdetés

2023-ban a több hullámban érkező csapadék, valamint a meleg időjárás kedvező feltételeket teremtett a parlagfű csírázásához és fejlődéséhez, ezért a korábbiakhoz képest több alkalommal volt szükség a parlagfű elleni védekezésre, de ezzel párhuzamosan 2023-ban tovább nőtt a bejelentett parlagfüves területek nagysága, különösen a belterületeken.

A Nébih Parlagfű Bejelentő Rendszere 2013 óta működik, az interneten bárki jelentheti az általa észlelt parlagfüves területet. Így a megtett bejelentések közvetlenül az ellenőrzésre jogosult illetékes hatóságokhoz jutnak el, az ügymenetet is hatékonyabban lehet végigvinni.

A 2024-ben a szakemberek arra számítanak, hogy a korai felmelegedés hatására a talaj hőmérséklete is hamar emelkedésnek indul, ami beindítja a talajban lévő magok csírázását. Ugyanakkor a csapadék mennyisége és egy esetlegesen bekövetkező tavaszi lehűlés is meghatározó lehet. Az alacsony tavaszi hőmérséklet nem kedvez a parlagfű kezdeti növekedésének, fejlődésének, ha pedig nincs tavaszi csapadék, száraz a talaj, a magok nem képesek kikelni.

A földhasználóknak kötelező megakadályozniuk a parlagfű virágzását ingatlanjaikon, és ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig fenntartaniuk kell. Ha valaki nem tesz eleget a parlagfű elleni védekezési kötelezettségének, növényvédelmi bírságot szabnak ki rá, amelynek összege a fertőzött terület nagyságától és a parlagfűvel való borítottság mértékétől függően 15 ezer forinttól 5 millió forintig terjedhet.

Ha a földhasználó három éven belül ismételten nem tesz eleget kötelezettségének, a bírságot másfélszeresére kell emelni. A hatósági eljárás során keletkezett költségeket, valamint a közérdekű védekezés költségeit is a földhasználónak kell állnia.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »