Toyota Corolla Cross 1,8 Hybrid: kipróbáltuk a gyengébb alapváltozatot Demecs Péter2024. 03. 04., h – 14:21 Pozsony |
Azután, hogy a Toyota a Corolla Cross esetében piacra dobta a kétliteres erőforrással kombinált hibridmeghajtást, sorra került az 1,8 literes benzinmotor hibridhajtással való egyesítése. Az utóbbi napokban épp ezt a kivitelezést tettük próbára.
A közepes nagyságú SUV modellek manapság a közkedvelt járgányok közé tartoznak. Méreteik és áruk miatt is, bár ez utóbbi fokozatosan emelkedik, hiszen ezekbe az autókba is egyre nagyobb teret kapnak a még mindig drága alternatív meghajtások. Nincs ez másképp a Corolla esetében is, bár a februártól érvényes árengedményeknek köszönhetően az eladónak sikerült harmincezer euró alá szorítania a Corolla Cross alapárát. Ezért a már említett 1,8 literes hibridmeghajtást kapják 140 lóerős teljesítménnyel és Comfort felszereltségi szinttel. A második, Style felszereltségi szintre 2100 eurós kedvezmény vonatkozik, minek köszönhetően az autó ára már 31 690 euró. Ugyanezért az összegért tudják megvenni egyébként a Corolla Crosst kétliteres motorral, ám az alap, Comfort felszereltségi szintben.
A meghajtás
Ugyanúgy, ahogy a kétliteres motornál, az 1,8-as esetében is a hibridmeghajtás ötödik generációját találjuk. A 103 kW teljesítménnyel rendelkező hibridrendszer 10 másodperc alatt gyorsítja fel az autót 0-ról 100 km/órás sebességre, ami nem egy aszfaltszaggató járgányra jellemző adat, ám a Corolla Cross esetében nem is ezt várjuk el. Ha a teljesítményt apróra váltjuk, akkor kiderül, hogy az elülső elektromotor 70 kW-tal (95 LE) és 185 Nm-es forgatónyomatékkal rendelkezik, míg a benzinmotor teljesítménye 72 kW (98 LE), forgatónyomatéka pedig 142 Nm.
Mindkét motorral szerelt hibridmeghajtás ugyanarra a GA-C platformra épült, a különbség a felfüggesztésben keresendő. Ugyanis míg a kétliteres motorral szerelt változatoknál hátul kettős keresztlengőkaros felfüggesztést találunk, addig az 1,8 literes motorral rendelkező modellekben csatolt lengőkaros felfüggesztést alkalmaztak, minek köszönhetően 48 literrel megnőtt a csomagtér térfogata. Ezért aztán épp a tesztelt járgányban volt a Corolla Cross esetében elérhető legnagyobb, 473 literes csomagtér. A kétliteres motor esetében (elsőkerék-meghajtás) a rakodótér 425 liter, ha az autóhoz összkerékhajtást is rendelnek, akkor már csak 390 litert kapnak. Az üzemanyagtartály térfogata mindegyik kivitelezésben változatlanul 43 literes.
A hibridrendszer egyébként megbízhatóan működik, sőt, ami a fogyasztást illeti, sikerült elérnem a gyári adatok felső határát. A Toyota ugyanis az 1,8-as esetében 4,9–5,3 liter között határozza meg a WLTP-szabvány szerinti átlagfogyasztást 100 kilométeren, én pedig egy hét alatt 5,2 literes átlagot értem el. Azon gondolkoznak, hogy érdemes-e elájulni ettől az értéktől vagy sem? Mindenkinek a saját megítélésre bízom. Ha kifejezetten csak a fogyasztási adatokat nézem, akkor az eredmény átlagos, hiszen manapság már más, tisztán benzinmotorok is elérnek hasonló értékeket. Ha viszont figyelembe vesszük, hogy 140 lóerős 1,8 literes motorról beszélünk, akkor az 5,2 literes fogyasztás már teljesen másképp mutat. Egyébként a kétliteres, hibridmeghajtású motorok esetében is csak 5 és 5,4 liter között mozog a gyárilag meghatározott átlagfogyasztás.
Milyen vezetni?
Ami a gyakorlati vezetést illeti, én egész jól összeszoktam a Corolla Cross-szal. Méreteiben is megfelelt, hiszen az átlagosnál valamivel magasabban ültem a volán mögött. Országutakon kellő dinamikával rendelkezett, városban egyaránt. A hibridrendszer megállás nélkül azon dolgozik, hogy elég energiát termeljen a benzinfogyasztás csökkenésére, minek köszönhetően nem kell attól tartaniuk, hogy a fogyasztás fölöslegesen megugrana.
A Corolla Crosst 12 színkombinációban tudják elérni, a tesztautón is látható piros rubin 900 eurós többletkiadást jelent. Amit garantáltan soha nem rendelnék az autómba – annak ellenére, hogy első ránézésre jól mutat – az ülések világosszürke kárpitozása. Ezen ugyanis még a legkisebb szennyeződés és legapróbb folt is meglátszik. Bármennyire is ügyelni fognak, ugye nem kell magyarázni, hogy előbb vagy utóbb összepiszkítják, ezen a felületen pedig bizony látni is fogják a foltot.
A felszereltség
A tesztjárgányt még az 1200 eurót érő Packet Tech csomaggal is felszerelték, ami például holttérfigyelő rendszert (BSM), koccanásgátlóval kiegészített elülső és hátsó ultrahangos parkolásérzékelőt (ICS), hátsó keresztforgalomra figyelmeztető rendszert (RCTA), elektro-mosan vezérelt (távolról is) csomagtérajtót és biztonságos kiszállást segítő rendszert (SEA) tartalmaz. Ez utóbbi egyébként a holttérfigyelő érzékelőjét használja, hogy segítsen elkerülni az olyan baleseteket, amelyek az ajtók figyelmetlen nyitásából adódnak. Ezért, ha az autó úgy érzékeli, hogy hátulról kerékpáros vagy másik jármű közelít, és van esély az ütközésre az ajtó nyitása esetén, a rendszer felvillantja a külső visszapillantó és a műszeregység irányjelzőjét, valamint hangjelzéssel is figyelmezteti az utasokat.
A Corolla Crosshoz már alapban rendkívül gazdag felszerelést kapnak: például 12,3 colos digitális műszeregységet, elektromosan vezérelt és fűtött külső visszapillantókat, hátsó parkolókamerát, LED-es fényszórókat, a multimédia rendszer 10,5 colos érintőképernyőjét, amely alkalmas az Apple CarPlay, valamint az Android Auto alkalmazások vezeték nélküli csatlakoztatására, vagy a T-Mate asszisztens rendszerek legtöbbjét, beleértve az adaptív sebességtartót.
Az összegzés
A Corolla Cross azoknak való, akik olyan kompakt SUV-t keresnek, amelyben a kedvező fogyasztás nem a teljesítmény kárára megy. A Toyota a felszereltséget is nagyon jól összekombinálta, így ha még beleszámítom a hibridmeghajtás legmodernebb változatát, akkor kiderül, hogy a 30 ezer euró körüli ár nem is olyan eltúlzott. Az autó ráadásul jól mutat a piros metálfényezéssel, ám az utastér világosszürke kivitelezést inkább csak a márkakereskedésekben kiállított modellekhez rendelném meg.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »