Egyszerűsíti és olcsóbbá teszi közösségi közlekedést a péntektől életbe lépő tarifarendszer.
Egyszerűsíti és olcsóbbá teszi közösségi közlekedést a péntektől életbe lépő tarifarendszer – közölte a MÁV-Volán-csoport. A közlekedési társaság az Építési és Közlekedési Minisztériummal az elmúlt évtizedek legjelentősebb tarifareformját hajtja végre, a jegy- és bérlettermékek, valamint a kedvezményrendszer érthetőbbé válik a csaknem 4 millió utas számára.
„Begyűjtjük az utasoktól az aprópénzt, én így dolgozom” – magyarázta Lázár János az Economix tudósítása szerint a témában rendezett sajtótájékoztatón. Elmondta azt is, hogy voltak ellendrukkerek az ország- és vármegyebérletek kapcsán, amit öt évvel ezelőtt az ő kezdeményezésére fogadott el a kormányzat. De az eddig eladott 6 millió bérletből minden kilencedik, 5,25 millió bérlet ebbe a körbe tartozott. Közölte azt is, hogy a tavalyi év rekord volt, 180 millió utazás történt a MÁV-on, és 570 millió a Volán járatain. A 2022-es 122 milliárdos bevételből 2023-ban 128 milliárdos lett, ez a megfogalmazása szerint azt jelenti, hogy az olcsóbb jegyből többet adtak el.
A tarifa- és kedvezményrendszer változását megelőző technikai átállás miatt
a csütörtök 22 órától hajnali 3 óráig tartó időszakban szünetel a jegyvásárlás a pénztáraknál, az automatáknál, a vonatok fedélzetén, az Elvira felületén és a MÁV-appban.
A mobilalkalmazásban frissítés után lehet megvásárolni az új díjtermékeket. A péntektől érvényes rendszerről ujtarifa.hu oldal tájékoztat.
Rendezték a vitát Budapesttel
Lázár János elmondta még, hogy rendezték a pénzügyi vitákat Budapesttel, ahogy a korábbi tartozásokat is. A teljesen új tarifarendszerrel megosztják a bevételeket is, annak függvényében, hogy melyik vállalat mennyi szolgáltatást rendel.
A Budapest-bérletek esetében 28-72 százalék, míg a Pest vármegyebérletek esetében 46-54 százalék arányban osztozik a kormány és a fővárosi önkormányzat.
A 12 milliárdos támogatáson viszont megosztoznak 6-6 milliárd forint értékben.
Járműfelújítások
A járműpark és az infrastruktúra javítása kapcsán Lázár János közölte, 3330 MÁV-jármű érintett, amiből 738 mozdony, amelyek több mint negyven évesek, és amelyeket le kell cserélni. De ez komoly gazdasági kérdés az elmondása szerint, amihez egy tízéves járműbeszerzési- lízingprogramot tenne le Lázár János a kormányzat asztalára.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »