Maradnak a fagyos éjszakák, a befagyott vízfelületeket a kassaiak is kihasználják

Maradnak a fagyos éjszakák, a befagyott vízfelületeket a kassaiak is kihasználják

Maradnak a fagyos éjszakák, a befagyott vízfelületeket a kassaiak is kihasználják Németi Róbert2024. 01. 15., h – 11:20 KassA |

A jégkorcsolyázás szerelmesei végre a szabad ég alatt is hódolhatnak kedvelt téli hobbijuknak, ugyanis a viszonylag meleg december után megérkeztek a fagyos januári napok, melyek során, különösen az elmúlt néhány éjszakán a hőmérséklet jóval nulla fok alá süllyedt. A kemény fagyok a kassai tavak, illetve a Hernád folyóból eredő Malomárok (Mlynský náhon) vízfelszínét is egy hatalmas jégpályává változtatta. Az elmúlt hétvégén rengetegen voltak a jégen, a belvárosi Malomárkon vasárnap délután legalább ötszázan korcsolyáztak.

Hírdetés

Bár a jég itt-ott még mindig repedezett, különösen a part közelében, máshol elég erős volt ahhoz, hogy nagyobb csoportokban is megtartson. A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) meteorológusainak előrejelzései szerint az elkövetkezendő egy hétben minden éjszaka, néhány esetben pedig nappal is fagypont alatti hőmérséklet várható. Bár a nappali hőmérséklet a napok többségében várhatóan nulla fok körül lesz, a tavi korcsolyázáshoz szükséges körülmények valószínűleg még néhány napig elégségesek lesznek. Annak ellenére, hogy a jégréteg már nagyobb csoportokat is elbír, a szakemberek továbbra is óvatosságra intik a téli sportok szerelmeseit. A vízen legalább 12-15 centiméter vastagságú jégnek kell lennie egy négy-öt fős csoport számára. Nagyobb csoport esetén legalább 20 centiméter vastagnak kell lennie. Erről, illetve a biztonságos korcsolyázással kapcsolatos tudnivalókról a Szlovák Vöröskereszt (SČK) tájékoztatott néhány nappal ezelőtt a szervezet közösségi profilján.

„Mielőtt a jégre lépünk, elsősorban vizuálisan ellenőrizzük azt. Figyeljük a repedéseket, egyenetlenségeket és a gyenge jégrétegre utaló egyéb jeleket” – olvasható az SČK tájékoztatásában. A szervezet ezentúl azt javasolja, hogy a part közelében vizsgáljuk meg a jeget, vésővel, fejszével vagy fúróval vágjunk egy kisebb léket, hogy megállapíthassuk a jégréteget. Az SČK szerint egy személy számára a jég vastagságának legalább tíz centiméteresnek kell lennie, de azt is tanácsolják, hogy ha legelsőként lépünk egy befagyott tóra vagy egyéb jéggel borított vízfelületre, akkor lassan, lépésenként távolodjunk a parttól befelé, és folyamatosan teszteljük a jég szilárdságát. „Figyeljünk oda a jégrétegből eredő hangokra. A tompa hangok vagy a repedés jelezheti annak esetleges gyengülését” mutatott rá a Szlovák Vöröskereszt. Ha a jég hirtelen repedezni kezd, azonnal le kell lefeküdni és kinyújtani a végtagokat, hogy a testsúlyunkat a lehető legeffektívebb módon eloszlassuk a jégrétegen. „Fokozatosan kússzunk biztonságosabb helyre, lehetőleg a part irányába. Mindig a biztonságot és az emberek testi épséget helyezzük előtérbe, és soha ne vállaljunk felesleges kockázatot. Ha valaki nem biztos a jégréteg vastagságában, keressen másik helyet a korcsolyázáshoz, vagy inkább várjon addig, ameddig a körülmények nem lesznek kedvezőbbek.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »