Minimálbér, bérpótlék, jövedéki adó és áfa Kulcsár Péter2024. 01. 13., szo – 09:31
Az újévtől emelkedett a minimálbér, ami azért fontos, mert az összege hatással van más egyéb értékekre, például az adóelőlegre, a járulékterhekre és a nettó minimálbérre is.
A bruttó minimálbér viszonylag tág fogalom, ugyanis a konkrét összeg az adott foglalkozás igényességétől és a munkaszerződésbe foglalt egyéb feltételektől függ. Jó hír az alkalmazottaknak, hogy 2024. január 1-jétől – 40 órás munkahét mellett – 750 eurónál alacsonyabb bruttó bért nem kaphatnak havonta. Az újévtől a minimális órabér 4,310 euró. A változásnak a vállalkozók már nem annyira örülnek, hiszen ez magasabb kiadásokkal jár.
Módosították a hétvégén és az ünnepnapokon végzett, valamint az éjszakai munkáért járó bérkiegészítés összegét is. A szombaton végzett munkáért óránként legkevesebb az érvényes minimális órabér 50%-a jár, ami januártól 2,16 euró. A vasárnap dolgozóknak pedig óránként – a minimális órabér 100%-ának megfelelő bérpótlék, tehát 4,31 euró jár. Például Katalin szombaton és vasárnap is dolgozik. A szombaton végzett 8 órás munkáért 8-szor 4,31+2,16, tehát 51,72 euróra jogosult, a vasárnapi munkavégzésért pedig 8-szor 4,31+4,31, azaz 68,96 euróra számíthat. (Hétköznap 8 óra munkáért legkevesebb 34,48 euróra jogosult.)
Az éjszakai munkát ezentúl minimum 2,16 euró óránkénti bérpótlékkal kell jutalmazni, miközben éjszakai munkának a 22 óra és a 6 óra közötti tevékenység számít. Akinek ünnepnapon kell munkába mennie, annak legalább a minimális órabérnek megfelelő 4,31 euró óránkénti bérpótlék jár. Olykor előfordul, hogy az ünnepnap hétvégére esik, és ha valakinek ilyenkor van éjjeli műszakja, akkor egyszerre jogosult az éjszakai, a hétvégi és az ünnepnapon végzett munkáért járó, azaz mindhárom bérpótlékra.
Noha több közgazdász és a Fico-kabinetet megelőző hivatalnokkormány is – az állami költségvetés konszolidációja keretében – az áfa emelését javasolta, a Smer, a Hlas és az SNS alkotta koalíció csak kisebb adóemelést hagyott jóvá. Az áfa január 1-jétől csak az éttermekben felszolgált alkohol esetében emelkedett,
éspedig a korábbi 10%-ról 20%-ra nőtt. Az alkohol és dohánytermékek esetében a fogyasztási vagy jövedéki adó is magasabb lett, viszont ez a sörre és a borra nem vonatkozik. Nem változik az alapvető élelmiszerek után fizetendő áfa sem, s nem törölték el a síközpontok által nyújtott szolgáltatások esetében érvényes áfakedvezményt sem.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »