Kiállítás idézi meg a 120 éves Franciska-múzeumot

Kiállítás idézi meg a 120 éves Franciska-múzeumot

„Amit a keze megérintett, amin a tekintete megpihent” – ezzel a címmel nyílt kiállítás a betléri Andrássy-kastélyban abból az alkalomból, hogy Andrássy Dénes 120 évvel ezelőtt hozta létre a szeretett feleségének, Franciskának emléket állító múzeumot a krasznahorkai várban.

Andrássy Franciska 1902. október 26-án hunyt el Münchenben. A gróf szinte azonnal hozzálátott az emlékmúzeum létrehozásához hűséges munkatársa, Sulyovszky István uradalmi igazgató segítségével. Megkezdődött a vár belső terének átalakítása, majd 1904-ben megnyílt a múzeum, amelynek létrehozásában Mihalik József, a kassai Felső-Magyarországi Múzeum igazgatója is közreműködött. Mihalik leltárt is készített, amely szerint a múzeum négy helyiségében ezernél több tárgy kapott helyet. Bútorok, személyes tárgyak, ruhák, cipők, kézitáskák, szemüvegek, festmények, fényképek és sok egyéb, amelyek közül jó néhányat bemutat a most megnyílt tárlat.

Hírdetés

A kiállítást Máté Tímea, a Szlovák Nemzeti Múzeum – Betléri Múzeum igazgatója és Edita Kušnierová művészettörténész nyitotta meg, előbbi az eredeti Franciska-múzeum létrejöttéről, utóbbi Andrássy Dénes és Franciska kapcsolatáról, életéről, emlékezetéről beszélt.

A megnyitót követően az igazgatónő úgy nyilatkozott, a kiállítással hasonló élményt próbálnak nyújtani a látogatóknak, mint az eredeti Franciska-emlékmúzeumban. Mint mondta, ha már a látogatók egyelőre nem kereshetik fel Krasznahorka várát, úgy gondolták, elhozzák a betléri kastélyba a vár egy darabját, ennek a különleges múzeumnak az anyagát, illetve néhány eredeti vitrinjét is. Ebben az öt helyiségben nem fért el az összes tárgy, de Krasznahorka várába vissza fog kerülni miden, mégpedig úgy, ahogy eredetileg volt – hangsúlyozta Máté Tímea.

A kiállítás addig lesz látható a betléri kastélyban, amíg vissza nem kerülhet a krasznahorkai várba, ami az igazgatónő szerint még egy-két évig eltarthat.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »