Székelyudvarhelyi diáklány bizonyult a legjobb szónoknak (22. Erdélyi Kossuth-szónokverseny)

Székelyudvarhelyi diáklány bizonyult a legjobb szónoknak (22.  Erdélyi  Kossuth-szónokverseny)

„S a szív nem rossz tanácsadó, / Higgyétek el. / Az észnél gyakran messzebb lát / Sejtelmivel” – Petőfi Sándor gondolata jegyében szervezte meg a Bod Péter Tanítóképző a 22. Kossuth-szónokverseny erdélyi szakaszát az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége és a Pro Schola Kulturális-Nevelési Egyesület közreműködésével pénteken Kézdivásárhelyen.

A verseny két fordulóból állt: az elsőben a Petőfi-idézetből kiindulva egy előre kidolgozott, legtöbb hatperces beszéddel készültek az ifjú szónokok, a másodikban pedig rögtönözniük kellett három percben a zsűri által megadott témák alapján. Az idei versenyre rekord­számú, harmincegy szónok nevezett be Kolozsvárról, Segesvárról, Székelyudvarhelyről, Gyergyószentmiklósról, Sepsiszentgyörgyről, Kovásznáról, Barótról és Kézdivásárhely három elméleti középiskolájából, a Nagy Mózes Főgimnáziumból, a Dr. Csiha Kálmán Református Kollégiumból és a Bod Péter Tanítóképzőből.  

A szónokverseny megnyitójára a Vigadó Művelődési Központ emeleti dísztermében került sor, ahol a szónokokat, felkészítő tanáraikat, a megjelent aktív és nyugdíjas pedagógusokat és diáktársakat Deák Magdolna iskolaigazgató, Deák Ferenc magyartanár, szervező, Erdély Judit ny. magyartanár, az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetségének elnöke, Váradi Izabella, az Oktatási Minisztérium keretében működő Országos Oktatáspolitikai és Értékelési Központ tanácsosa, Hubbes László-Attila, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karának egyetemi docense és Ambrus Ágnes ny. egyetemi adjunktus, a szónokverseny alapítója köszöntötte, majd a tanítóképző XI. osztályos tanulóinak Deák Ferenc magyartanár által rendezett és színpadra vitt Petőfi: Ifjúság című, a költő verseiből és kritikáiból összeállított előadását tekinthették meg a jelenlevők.

Hírdetés

A verseny első szakaszát a Vigadóban tartották meg, a harmincegy szónok elő­adását egy háromtagú zsűri – Ambrus Ágnes, Váradi Izabella és Hubbes László-Attila – értékelte. Délután Korai médiasztárok a magyar kulturális piacon: Petőfi, Jókai címmel T. Szabó Levente irodalomtörténész, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem docense tartott elő­adást.

A szónokverseny második fordulója a Bod Péter Tanítóképző Nagy Béla Dokumentációs és Információs Központjában folytatódott. Amíg a zsűri visszavonult értékelni a szónoklatokat, a jelenlévők megtekintették a „Hallgass, zúgó szél, hadd beszéljek én…” – Petőfi Erdélyben című dokumentumfilmet Maksay Ágnes rendezésében. Ezt követően került sor a díjazásra.

Első díjban részesült Páll Kincső, a székelyudvarhelyi Benedek Elek Tanítóképző tanulója (felkészítő tanára Vass Ágnes), második helyezést ért el Ferenc Bettina, a székely­udvarhelyi Benedek Elek Tanítóképző diákja (felkészítő tanára Ivácsony Zsuzsa), harmadik díjat kapott Tókos Eszter, a sepsiszentgyörgyi Református Kollégium tanulója (felkészítő tanára Bede Erika). Két szónok – Daróczi Bíborka, a kolozsvári Református Kollégium tanulója  (felkészítő tanára Halmágyi Katalin) és Barabás Panna Rozália, a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium diákja (felkészítő tanára Nagy-Babos Edit) – dicséretben részesült. Különdíjak: a gyergyócsomafalvi Borsos Miklós Alapítvány Varga Tamást, a sepsiszengyörgyi Református Kollégium tanulóját (felkészítő tanára Bede Erika), a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara pedig Majlát Ivett Rebekát, a kézdivásárhelyi Bod Péter Tanítóképző tanulóját (felkészítő tanára Deák Ferenc) részesítette különdíjban. Közönségdíjat kapott Czofa Helga, a Bod Péter Tanítóképző tanulója (felkészítő tanára Deák Ferenc). Az első négy helyezett továbbjutott az Eötvös-szónokverseny Kárpát-medencei fordulójára, melyet Budapesten tar­tanak.

Szombaton a szónokverseny résztvevői, kísérő tanáraik és házigazdáik orbaiszéki – gelencei, zabolai, zágoni, csomakőrösi és kovásznai – jutalomkiránduláson vettek részt. A rendezvény két fő támogatója Kovászna Megye Tanácsa és Kézdivásárhely Helyi Tanácsa volt, az általuk nyújtott támogatásból biztosították a szónokok és kísérőik elszállásolását, étkeztetését és a díjakat. A jutalomkönyveket a Csernátoni Haszmann Pál Múzeum és a Korunk szerkesztősége biztosította. A szónokverseny szervezői köszönik az anyagi segítséget minden támogatónak.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »