Július elsejétől érvényes a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló törvény módosítása, melyben egyik fontos változás, hogy vadgázolás esetén szinte mindig a járművet vezető lesz a hibás – írja a D.A.S. Jogszervíz nyomán a 24.
Az új szabály szerint nem minősül a vadászatra jogosult felróható magatartásának vagy a tevékenységi körében előálló rendellenességnek, ha a vad az életmódjából, szokásos táplálkozási, szaporodási viselkedéséből következő helyváltoztatása miatt jelenik meg a lakott területen kívül közúton, autóúton, autópályán vagy a település belterületén, kivéve, ha a vad megjelenése a vadászatra jogosult tevékenységével áll okozati összefüggésben.
Ez azt jelenti, hogy szinte ellehetetlenül annak bizonyítása a gyakorlatban, hogy a vad megjelenése a vadászatra jogosult tevékenységével áll okozati összefüggésben. Amennyiben ezt a tényt a kárt szenvedett autó nem tudja bizonyítani, akkor a vadásztársaság felelőssége nem fog fennállni, tehát nem lesz köteles megtéríteni az autóban szenvedett kárt.
Tehát, ha a vad nem azért keveredett az útra, mert éppen űzték, lőtték, vagy hajtották, akkor a vadásztársaság felelőssége a törvénymódosítás értelmében nem lehetséges. Sőt, itt felmerül annak a lehetősége is, hogy az autóvezetővel szemben a vadásztársaság fog igénnyel fellépni az elgázolt, tulajdonába tartozó vad megtérítésével kapcsolatban.
Vadgázolás esetén hívjunk rendőrt és minél több fotóval, videóval, pontos leírással dokumentáljuk az eseményt! Rövid időn belül vegyük fel a kapcsolatot a vadásztársasággal! Elérhetők kifejezetten vadgázolás esetére szóló kiegészítő felelősségbiztosítások, de ezek általában maximum 500 000 forintos értékhatárig vállalják a károk megtérítését.
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »