Százzal az autópályán, harminccal a városban? Radikális sebességkorlátozás a láthatáron!

Százzal az autópályán, harminccal a városban? Radikális sebességkorlátozás a láthatáron!

Európa-szerte egyre erősebbek azok a hangok, amelyek a haladási sebesség korlátozását sürgetik az országutakon. Lakott területen belül az autóknak „döcögő” sebességre kellene váltaniuk, de a sztrádákon sem lehetne már száguldozni… Hamarosan az Európai Parlament asztalán is megjelenhet a sebességkorlátozásra vonatkozó tervezet.

Csehországban nemrég fogadták el azt a törvénymódosítást, amelynek legérdekesebb része, hogy az autópályákon a mostani 130 km/óra helyett 150 km/órára emelik a megengedett sebességet.

Az ottani közlekedési miniszter, Martin Kupka szerint az első olyan autópálya-szakaszok, ahol növelni lehet a sebességet, két éven belül meglesznek.

A csehek döntése azért is érdekes, mert az Európai Unióban egyre erősödnek a hangok az éppen ezzel ellentétes határozat meghozatalára – 100 km/órára csökkenteni a maximális sebességet az autópályákon és 30 km/órára lakott területen belül.

A magyarázat szerint ezzel nő a közúti közlekedés valamennyi résztvevőjének biztonsága és csökken az emisszió.

Európa már „belassult”

Az unióban már van néhány „első fecske” ezen a téren, hiszen Hollandia három éve már 100 km/órára korlátozta a sebességet a sztrádákon, azzal a céllal, hogy csökkentse a környezetkárosítás, vagyis a levegőterhelés mértékét. A 120 km/órával közlekedő autó ugyanis átlagosan 20 százalékkal többet fogyaszt, mint ha csak 100 km/órával hajt.

A falvakban és városokban szintén csak „lépésben” lehetne majd haladni. Az indoklás itt kézenfekvő, a gyalogosok halálozási kockázata 50 km/órás sebességgel való gázolás esetén ötször akkora, mint 30 km/órás sebességnél.

Hírdetés

Az autóban ülők súlyos sérülésének kockázata a jelenlegi 50 km/órás sebességnél 45 százalékos, 30 km/óránál pedig csupán 15 százalékos.

A féktávolság is jócskán lerövidül a sebesség korlátozásával. 30 km/óránál 13 méter, 50 km/óránál viszont 27 méter.

Néhány nagyvárosban már működik a 30 km/órás közlekedés. Brüsszelben és Párizsban nemrég szintén lelassult az autóforgalom. Párizsban nem mindenütt, nem az egész városban érvényes a sebességkorlátozás.

A brüsszeli régióban végzett elemzés azt mutatta ki, hogy az emisszió, a zaj és a balesetek száma egyaránt csökkent a sebességkorlátozás óta és a belváros forgalmára többé-kevésbé nem volt hatással.

Brüsszelben szinte mindenütt már csak 30 km/órás sebességgel lehet haladni, kivételt csupán a legfrekventáltabb többsávos utak élveznek.

A 30 km/órás sebességkorlátozás Olaszország 66 városában is érvényben van, összesen 2700 kilométeres útszakaszon.

Milánó és Bologna további zónákra, csaknem az egész városra ki akarja terjeszteni ezt a haladási sebességet. Rómában, az olasz fővárosban már harminc 30 km/órás zóna található.

Az egyik legutolsó nagyobb város (több mint 200 ezer lakossal), ahol bejelentették, hogy területükön bevezetik a 30 km/órás sebességet, az a franciaországi Rennes, ahol szeptemberben teszik meg ezt a lépést. Egyre erősebbek az ilyen irányú törekvések az olasz és osztrák városokban is.

Az EP már 2021 végén felkérte az Európai Bizottságot a maximális sebesség korlátozására vonatkozó változás kidolgozására, amit az Európai Közlekedésbiztonsági Tanács (ETSC)is támogat, sőt azt akarja elérni, hogy az egész EU területén a 100 km/órás, illetve a 30 km/órás maximális sebességek lépjenek érvénybe. Ez a merész elképzelés egyelőre még nem talált meghallgatásra, de egyre több híve van, és várhatóan nemsokára meg is jelenik egy erről szóló tervezet az Európa Parlament képviselőinek asztalán.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »