Végre egy lakókocsi a Škodától

Végre egy lakókocsi a Škodától

Végre egy lakókocsi a Škodától Demecs Péter2023. 07. 02., v – 10:40 Prága |

A Škoda diákjai ismét lehetőséget kaptak rá, hogy saját fantáziájuk szerint alakítsanak át egy autót, s az eredmény egy multifunkciós elektromos Enyaq lett, amely lakókocsiként és mobil irodaként egyaránt használható. A neve Rodiaq, s mi közelebbről is megnézhettük azokkal a diákokkal, akik megtervezték és legyártották.

Már hagyománnyá vált, hogy a Škoda szakközépiskolája diákjai minden évben kiválasztanak egy modellt, amelyet saját fantáziájuk szerint alakíthatnak át. A Škoda Azubi elnevezésű projekt keretében immáron kilenc ilyen gépkocsi született. A modellekből látni, milyen autókra vágynak a fiatalok, hiszen a kilenc autóból négy volt kabrió: a Slavia, a Sunroq, az Element és a Cityjet. A projekt egyfajta verseny is, hiszen a diákok minden évben megpróbálják még egy fokkal túlszárnyalni az előző év diákautóját, és idén bizony sikerrel jártak, hiszen a Roadiaq teljesen más, mint a 2022-ben bemutatott Afriq versenyautó.

Iroda és lakókocsi

A Škoda kilencedik diákjárművében minden megtalálható, amire egy modern mobil irodának szüksége van: állandó internetkapcsolat, 27 colos monitor és dokkolóállomás. A Roadiaq azonban néhány egyszerű lépéssel irodából lakókocsivá alakítható át, hiszen az autóban egy ágy és egy kis konyhasarok is található. A Škoda Autóipari Szakközépiskola diákjai nagy segítséget kaptak abban, hogy a szériagyártású Enyaqot álmaik autójává varázsolják át. Tanáraik és a Škoda Auto számos részlegének szakértői, valamint külső cégek szakemberei mindvégig segítették őket.

A Roadiaqon 29 diák dolgozott. Kilenc hónap alatt több mint 2000 órát töltöttek azzal, hogy egy mobil irodával ellátott, multifunkcionális lakókocsit alkossanak, amelyet a digitális nomádok munkára, utazásra vagy csak pihenésre használhatnak.

Hírdetés

Először fordult elő, hogy egy Škoda tanulmányautó a teljesen elektromos Enyaq SUV-ra épül. A belépőmodell hossza, szélessége és tengelytávja szinte változatlan marad, de a Roadiaq 1966 mm-es magasságával 35 cm-rel magasabb, mint a szériagyártású Enyaq, ami elsősorban az újratervezett tetőrésznek köszönhető. Ezt úgy tervezték, hogy bőséges helyet biztosítson a munkához és a pihenéshez.

Az autó napelemeket is kapott, amelyek elegendő energiát termelnek az autó lakóterének. A Roadiaq azonban kempingekben vagy lakókocsiparkokban külső áramforráshoz is csatlakoztatható.

Az átalakított ajtó

Az újonnan kifejlesztett tetőszerkezet megvalósításához a tanoncoknak teljesen át kellett tervezniük az ötödik ajtót. Ezt most egy kis konyhába való bejutásra használják a korábban csomagtérként használt térben. Ezenkívül az ötödik ajtóhoz egy sátor is csatlakoztatható, így még több életteret lehet kialakítani a jármű mögött.

Az állandó internetkapcsolat lehetővé teszi, hogy az utasok bárhonnan dolgozhassanak, vagy pihenés közben videókat játszhassanak le. A Roadiaq utasterében szinte kivétel nélkül újrahasznosított anyagokat használtak fel.

A sikertörténet

A Škoda Auto Szakközépiskola egyébként a Škoda Akadémia része, amely 2023 áprilisában ünnepelte fennállásának tizedik évfordulóját. A fiatalok így érdeklődés esetén a szakközépiskola elvégzése után egyetemi végzettséghez is hozzájutnak az akadémián, a diplomával rendelkező végzősök pedig érdekes állásajánlatokra számíthatnak az autógyártótól. Azt, hogy a projekten való részvétel megváltoztathatja a diákok életét, mi sem bizonyítja jobban, mint a Roadiaq tervezőjének, a csupán 17 éves Agáta Staňkovának a története. A szakközépiskolában a lakkozóműhelyben dolgozott, erre a szakosodásra készült, amikor úgy döntött, bejelentkezik az Azubi car projektbe, hogy szerencsét próbáljon. „Megálmodtam, lerajzoltam az autó külsejét és belsejét, a többiek meg gyakorlatilag a terveim alapján megépítették” – mondta lapunknak nem kis szerénységgel Agáta. A tehetsége még a Škoda fődizájnerének, Oliver Stefaninak az érdeklődését is felkeltette, aki azonnal átemelte őt a saját csapatába, ahol Agáta jelenleg egy kétéves gyakorlaton vesz részt, s nagy a valószínűsége annak, hogy a lakkozóműhelybe többé már nem fog visszatérni. „Az egész egyébként azzal indult, hogy megkértek, rajzoljak le nekik akármit, amit szeretek. Én meg rajzoltam két állatot, amitől teljesen elájultak. Aztán jött a Roadiaqon való munka, s most már a márka fődizájnerének a csapatában tanulok dolgozni az új tervezőprogramokkal. Soha nem gondoltam volna, hogy idáig is eljuthatok” – mesélte a kezdeteket Agáta, aki jelenleg már tudja, hogy a jövőben az autók külső dizájnjának megtervezésével szeretne foglalkozni.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »