Te Deumot és diplomaosztót ünnepeltek a pécsi székesegyház felszentelésének évfordulóján

Te Deumot és diplomaosztót ünnepeltek a pécsi székesegyház felszentelésének évfordulóján

A Szent Péter- és Szent Pál-székesegyház felszentelésének 132. évfordulóján, június 22-én tartotta a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola (PPHF) a 2022/23-as akadémiai évet lezáró diplomaosztóját. A kettős ünnepen hálaadó szentmisét celebrált Felföldi László megyéspüspök az egyházmegye papjaival együtt a székesegyházban.

A szertartáson jelen volt Hegyi László, az Emberi Erőforrások Minisztériuma miniszteri főtanácsadója; Kovács Gusztáv, a PPHF rektora, a főiskola tanárai, hallgatói és vendégeik.

A szentmise homíliájában – rendhagyó módon – Felföldi László püspök arra kérte a végzős hallgatókat, hogy fogalmazzanak meg egy-egy rövid gondolatot arról, ami a főiskolai tanulmányok lezárása kapcsán a szívükben üzenetként megfogalmazódott.

A frissdiplomások érett hitükről tettek tanúbizonyságot, hálát adtak Istennek és köszönetüket fejezték ki családjaiknak és tanáraiknak, hogy az eltelt évek próbatételei során mindvégig mellettük álltak.

A főpásztor szentbeszédében az ünnepi alkalmak – a templomszentelési évforduló, illetve a diplomaosztó – és a hálaadás egységét méltatta. Ahogy egy felszentelt templom, mint a 132 éve felszentelt pécsi székesegyház, a krisztusi közösséget kezdi szolgálni, úgy a végzős diplomások – és minden keresztény ember – életében is eljön az a pillanat, amikor elindul a valódi szolgálat útján. A templom azáltal szolgálja a közösséget, hogy bezár, ugyanakkor kizár, a belső gazdagsága erőt ad, megvéd és összetart. De igaz ez a családokra és a keresztény közösségekre is, ez a kereszténység lényege – emelte ki beszédében a szónok.

Ennek nyomán személyes életünkben, közösségeinkben és családjainkban is meg kell találni, hogy mely dolgokat zárjuk ki azért, hogy ezáltal megvédjen és segítsen minket. Kezünkben van az ellenségünk, az internet – fogalmazott a főpásztor – és nem merjük kizárni, félünk, hogy mi lesz velünk, ha kimaradunk vagy lemaradunk valamiről. A kereszténységünk azért kezdett felszámolódni, mert mindent beengedett, és a lényeg kimaradt és kint maradt. A templom összetart, benne együtt vagyunk és egyek vagyunk, éljük meg ennek a mélyét és üzenetét. Ha itt, a templomban akarunk az Istennel közösségben találkozni, akkor ki kell zárnunk minden mást – figyelmeztett a püspök.

Felföldi László megköszönte a végzősöknek, hogy elfogadták az Istentől jövő meghívást, és igent mondtak a feladat nagyságára, a küldetés különlegességére. Isten azért választ ki, hogy vele legyünk és küldetést adjon. Mert elküldeni csak azt tudja, aki vele van. A Krisztussal való találkozásnak azonban az elindulás után is folytatódni kell, újra és újra vissza kell térni hozzá, nem szabad elfelejteni, hogy a szolgálat küldetés – hangsúlyozta a főpásztor.

A Te Deum hálaadás és köszönet Istennek, aki elküld, hogy megteremtsük magunkban, családunkban, a ránk bízottak körében annak a lehetőségét – de nem falakkal, hanem szigorú és határozott lelki közösséggel – , hogy meghívjunk és befogadjunk embereket a Biblia és az oltár közösségébe. Amikor pedig együtt vagyunk és összetartjuk a szeretetünket, közösségünket, akkor zárjunk ki mindent, ami ez ellen dolgozik és nem ezt akarja. A világ most ránk vár, itt és most. Nincs később. A feladat nagyon nehéz, de krisztusi. Krisztustól ered, ő hívott meg, ő választott ki és küld szőlőjébe, hogy munkásként társak legyünk vele – zárta szentbeszédét a püspök.

Hírdetés

A szentmise püspöki áldással zárult, majd kezdetét vette a PPHF diplomaosztó ünnepe. Kovács Gusztáv rektor évértékelő beszédében visszaemlékezett az elmúlt akadémiai év történéseire, programsorozataira, nemzetközi kurzusaira és megköszönte az egyházmegye és a főpásztor támogatását, valamint munkatársainak és a főiskola hallgatóinak pedig a közreműködést azok megvalósításában.

A rektor arra kérte a 22 végzőst, akik katekétaként, lelkipásztori munkatársként, szociális segítőként vagy épp teológusként kapnak diplomát, hogy leendő munkájuk során mindig legyen nyitva a fülük, a szemük és a szívük a másik emberre és a teremtett világ valóságára.

A díjakat és elismerő okleveleket ezt követően adták át. A főiskola szenátusa 2023-ban Koppenbachi Vilmos-díjat adományozott Hankó Balázs felsőoktatásért felelős helyettes államtitkárnak és Hegyi László miniszteri főtanácsadónak, akik munkájukkal hozzájárultak a Magyar Állam és a Katolikus Egyház közötti gyümölcsöző együttműködés kialakításához és folytatásához.

Az év oktatója díjat a tehetséggondozás területén végzett kiemelkedő szolgálatáért Nyúl Viktor tanszékvezető főiskolai docens kapta, aki a méltatás szerint közvetlen és mély hittől átitatott stílusával személyes példát mutat a teológusok és hittanárok jövendő generációinak.

Főiskolai közösségért díjban részesült Németh Zsófia, aki főiskolásként 2018 óta végezte a hallgatói élet szervezését, egyben a Pécsi Katolikus Egyetemi Lelkészség aktív tagja. A főiskola munkatársai közül az oktatás és kutatás háttárfeladatainak megvalósításában végzett munkálatainak elismeréseként oklevelet vehetett át Tóthné Csikós Virág, a PPHF gazdasági vezetője, valamint Élő Kincső, a gazdasági iroda munkatársa, a főiskola egykori hallgatója.

A köszöntések sorát a Koppenbachi Vilmos-díj egyik idei kitüntetettje folytatta. Hegyi László miniszteri főtanácsadó hangsúlyozta, elszigeteltté váló társadalmunkban nagy szükség van a most végzettek szolgálatára, ezért kötött Magyarország Kormánya megállapodást a Szentszékkel 25 évvel ezelőtt a katolikus hitéleti képzések állami finanszírozására.

Hegyi László azt kérte a végzősöktől, hogy ne feledjék szem előtt tartani, a kereszténység közösségi életforma. Arra buzdította a fiatalokat, hogy szolgálatuk során alakítsanak keresztény közösségeket és ápolják a meglevőket annak érdekében, hogy a jövőben csökkenjen az elszigetelten élők száma, visszafordítható legyen a közösségi kötelékek elsorvadása csakúgy, mint az ökológiai válság folyamata.

Végül a frissdiplomások nevében Vermes Nikolett adott hálát Istennek a tanulmányok során kapott kegyelmekért, mert mint idézte: „Akik Istent szeretik, azoknak minden javukra válik” (Róm 8,28). Az ünnepély a végzősök fogadalomtételével és a diplomák átadásával zárult.

Forrás és fotó: Pécsi Egyházmegye

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »