A korábbi terveknek megfelelően Marcel Ciolacut, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökét bízta meg kormányalakítással tegnap Klaus Iohannis államfő. A Ciolacu-kabinetben azonban várhatóan nem vesz részt az RMDSZ: bár Kelemen Hunor tegnap esti nyilatkozatában még egy utolsó lehetőség esélyét meglebegtette, mind Marcel Ciolacu, mind Nicolae Ciucă a szövetség nélküli kormányzásra utalt nyilatkozatában.
Klaus Iohannis a kormányalakítási megbízást bejelentő rövid sajtónyilatkozatában rámutatott: a PSD, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta nagykoalíció új kormányzási modellt vezetett be Romániában, félidőnél kormányfőcserével, ami eddig jól működött, biztosította az ország stabilitását. Iohannis felkérte Ciolacut, hogy az általa alakítandó kormánnyal „folytassa a koalíció elkötelezett, komoly és hatékony munkáját”.
A miniszterelnök-jelölt az elnöki hivatalban kinevezése után tett sajtónyilatkozatában megköszönte Nicolae Ciucă PNL-elnöknek, hogy – a koalíciós megállapodást betartva – hétfőn benyújtotta lemondását, és úgy értékelte, hogy ezzel Románia szintet lépett: a konszolidált demokrácia korszakába került. Ciolacu kijelentette, hogy amennyiben a Nicolae Ciucă vezette kormányzás az ország stabilizálásáról szólt, az általa létrehozandó kabinet a gazdaságra és a reformokra fog összpontosítani. Hozzátette: Romániának a helye az Európai Unióban és a NATO-ban van, „függetlenül attól, mennyire igyekeznek egyesek más irányt szabni az országnak”.
Ciolacu azt ígérte, hogy a kormányalakítás nem fog sokáig tartani, reményei szerint a parlament által megszavazott kabinet élén csütörtökön visszatérhet az elnöki hivatalba letenni a hivatali esküt.
A miniszterelnök-jelölt kinevezése előtt az alkotmány előírásainak megfelelően az államfő egyeztetett a parlamenti pártokkal az új kormány összetételéről. Iohannis a koalíció pártjait – a PSD, a PNL és a (nem magyar) kisebbségi frakció vezetőjét – együtt fogadta, az RMDSZ kivételével, amelynek a küldöttsége a megszabott menetrend szerint fél órával később érkezett egyeztetésre az elnöki hivatalba. A román média ezt is annak jeleként értelmezte, hogy az RMDSZ kiszorul a Ciolacu-kormányból (mintegy adalékként a média előrejelzéséhez: az államfő indokolatlanul megvárakoztatta az RMDSZ tárgyalóküldöttségét, a terembe lépve pedig szándékosan elmulasztotta a protokolláris üdvözlést és kézfogást).
A Ciolacu-kabinet összetételéről tegnap délután újabb egyeztetések zajlottak a PSD, a PNL és az RMDSZ között. A tárgyalásokon több lehetőség is felmerült, melyeket a PNL sorra visszavont vagy módosított. Az RMDSZ rugalmasságot tanúsítva végül eldöntötte, hogy elfogadja az energiaügyi és a környezetvédelmi minisztérium irányítására vonatkozó ajánlatot, de ha ez sem érvényes már, akkor más ajánlatot nem fogad el – jelentette ki késő délután Csoma Botond. Csakhogy Csoma szerint időközben a PNL-nél „problémák támadtak”, és nem akartak megválni a környezetvédelmi minisztériumtól, holott – mint később Kelemen Hunor elmondta – a PSD felajánlotta a PNL-nek, hogy lemond a javukra egy általuk elfoglalt minisztériumról azért, hogy az RMDSZ kormányon maradjon.
Ilyen körülmények között tegnap este Kelemen Hunornak azt kellett nyilatkoznia: ha a koalíciós partnerek nem változtatnak az álláspontjukon, az RMDSZ nem vesz részt az új kormányban, nem zárta ki azonban, hogy szerda reggelig találnak egy megoldást, de megjegyezte: erre nem lát sok esélyt. A szövetségi elnök kifejtette, az RMDSZ miniszterei jól végezték munkájukat, a miniszteri tisztségek újraosztásánál az RMDSZ minden lehetséges erőfeszítést megtett a kompromisszumkeresésre, és az egyeztetések során végig nyitottságot és rugalmasságot tanúsított, de a volt partnerek olyan elfogadhatatlan feltételeket támasztottak, amelyekkel gyakorlatilag kitaszították az RMDSZ-t a kormányból.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »