Hazaárulás vádjával tartóztatták le az orosz „csodafegyver” fejlesztésében részt vevő tudósokat

Hazaárulással kapcsolatban indult eljárás három orosz akadémikus ellen, akik részt vettek az orosz hiperszonikus rakétatechnológia fejlesztésében, köztük a Vlagyimir Putyin csodafegyverének is titulált Kinzsal rakéta kifejlesztésében is. A tudósok kollégái nyílt levélben tiltakoznak az eljárás ellen – számolt be a Reuters a Kreml hivatalos nyilatkozata alapján.

A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov azt mondta, hogy tud a szibériai tudósok nyílt leveléről, amelyben védelmükbe veszik a férfiakat, de az ügy a biztonsági szolgálatokra tartozik. A hétfőn közzétett levélben a három tudós, név szerint Anatolij Maszlov, Alekszandr Szipljuk és Valerij Zvegincev ártatlansága mellett foglaltak állást, és azt mondták, hogy a büntetőeljárások súlyos károkkal fenyegetik az orosz tudományt.

Mindegyiküket hazafinak és tisztességes embernek ismerjük, akik nem képesek arra, amivel a nyomozó hatóságok gyanúsítják őket – áll a nyílt levélben.

Vlagyimir Putyin elnök korábban azzal dicsekedett, hogy Oroszország világelső a hiperszonikus rakéták terén, amelyek akár 10 Mach (12 250 km/h) sebességgel is képesek az ellenséges légvédelem kikerülésére. Kedden Ukrajna azt állította, hogy egyetlen éjszaka alatt hatot sikerült megsemmisítenie a fegyverekből, bár Oroszország ezt vitatta.

A most letartóztatott orosz tudósok több évre visszamenőleg rendszeres résztvevői voltak különböző nemzetközi tudományos konferenciáknak. Maszlov és Szipljuk 2012-ben a franciaországi Tours-ban tartott szemináriumon bemutatta a hiperszonikus rakéták tervezésével kapcsolatos kísérlet eredményeit. 2016-ban mindhárman a szerzők között voltak a "Hiperszonikus rövidtávú aerodinamikai kutatási létesítmények az oroszországi ITAM-ban" című könyvfejezet szerzői között.

Hírdetés

A Novoszibirszki Elméleti és Alkalmazott Mechanikai Intézet (ITAM) munkatársainak nyílt levele szerint a tudósok által nemzetközi fórumokon bemutatott anyagokat többször is ellenőrizték, hogy azok ne tartalmazzanak szigorúan titkos információkat.

Ebben a helyzetben nem csak a kollégáink sorsát féltjük. Egyszerűen nem értjük, hogyan folytassuk a munkánkat – folytatja a nyílt levél.

A levél Dmitrij Kolker, egy másik szibériai tudós esetét is idézte, akit tavaly hazaárulás gyanújával letartóztattak. Kolker két nappal később meghalt.

"A legjobb diákok még most sem hajlandók hozzánk jönni dolgozni, és a legjobb fiatal munkatársaink elhagyják a tudományt, mert az alkalmazottak félnek ilyen kutatásokban részt venni" – írják.

(Portfólió nyomán)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »