Vajon pszichopaták a macskák? Kulcsár Gábor2023. 05. 10., sze – 12:45
A világon kétféle ember létezik; aki szerint a macskák aranyos, elválaszthatatlan barátok, és aki szerint trükkös, ravasz vadászok. Részben mindkét tábornak igaza van.
Az eredeti cikket a magazín.sk oldalán olvashatjátok!
Előfordult már, hogy a sötétben egy pár villogó szemre lettél figyelmes, majd rájöttél, hogy csak a macskád ijesztette ki belőled a lelket? Nos, a macska ezzel tisztában van; ami azt illeti, az efféle félelemkeltés az egyik szándékos stratégiájuk. Emellett talán nem meglepő, hogy egy nagy-britanniai kutatócsoport azt kezdte vizsgálni, vajon megjelennek-e a pszichopatizmus jelei a macskáknál. A kutatás során csaknem 550 macskatulajdonost kérdeztek meg. Olyan jegyeket vizsgáltak a macskáknál, mint amilyen például a vakmerőség, a rosszindulat, az impulzivitás, melyek az embereknél gyakran jelezhetik a pszichopatizmus jelenlétét. Mivel azonban állatokról van szó, megvizsgálták az emberek és állatok felé tanúsított „gonoszságot” is.
A teszt során kimutatták, hogy a legtöbb macska valóban pszichopata, legalábbis a jelenség általános ismérveit figyelembe véve. Ennek azonban a legfőbb oka természetesen az, hogy a macskák az állatvilágban teljesen más elvárásoknak kell, hogy megfeleljenek, mint az emberek. A viselkedésüket elsősorban nem etikai és szociális normák, hanem a természet törvényei szabályozzák. Elképzelhető, hogy az evolúció során a több „pszichopata” jellemjegyet mutató macskák nagyobb eséllyel maradtak életben és jutottak élelemhez vagy párhoz. Bár a legtöbb háziállat napjainkban már nem viselkedik úgy, mint egykor a vadonban, a macskáknál minden jel szerint a mai napig fennmaradtak ezek az ösztönök.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »