A Szövetség a Közös Célokért diákutaztatási programjában Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából a Zsigárdi Alapiskola 44 tanulója és 6 pedagógusa tanulmányi kiránduláson vett részt az Országos Evangélikus Múzeumban Budapesten.
A múzeumban a tárlatvezetésen az evangélikus egyház anyakönyvében a diákok rábukkantak a gyermek Alexander Petrovics keresztlevelére és megcsodálták a fából és bádogból készült keresztelőmedencét, ami eredetileg a kiskőrösi templomban állt.
Megismerték az elemi iskolában használt palatáblát és plajbászt is.
Az egyik diák így számolt be a kirándulásról: „Mérőszalaggal távolságot számítottunk a Petőfi család lakhelyei, Sándor evangélikus és egyéb iskolái között. A lányok belebújhattak a Petőfi korabeli hosszú szoknyákba, a fiúk pedig magukra ölthették a sujtásokkal díszített posztó felsőkabátot. Nagy kalandot jelentett számunkra a szabadulószoba, ahonnan rejtvények, fejtörők megfejtésével, kulcsok meglelésével jutottunk ki.ˮ
A diákok a múzeumlátogatás után tettek egy sétát a Deák téren, ahol emléktábla őrzi Ján Kollár lelkész, költő, népdalgyűjtő emlékét, aki a pesti evangélikus egyházban szolgált és nála konfirmált a gyermek Petőfi. Az impozáns evangélikus templomban meghallgatták a templom történetét.
Žiaček Adrianna iskolaigazgató elmondta, hogy élményekkel gazdagodva tértek haza, majd a Petőfi 200 emlékév kapcsán az iskolaudvaron a tanulók közreműködésével elültették Petőfi körtefáját, amit Kovács Gyula pomológus szaporított az eredeti, Székelykeresztúron található körtefáról.
A Szövetség a Közös Célokért társulás, mint a Petőfi 200 program felvidéki lebonyolítója, arra kínált lehetőséget, hogy a szakmai ajánlás alapján megszólított felvidéki oktatási intézmények diákjai szervezett, csoportos tanulmányi kirándulások keretében a Petőfi-emlékév legígéretesebb kiállításait, valamint a reformkorhoz és Petőfi személyéhez kapcsolódó kultuszhelyeket ingyenesen tekintsék meg.
(Németh Tímea/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »