Az USA az Oroszországban kémkedés gyanújával őrizetbe vett amerikai újságíró elengedését követeli Kulcsár Péter2023. 04. 03., h – 12:04
A Jekatyerinburgban kémkedés gyanújával őrizetbe vett amerikai újságíró elengedését követelte Antony Blinken amerikai külügyminiszter a Szergej Lavrovval vasárnap folytatott telefonos megbeszélése során – jelentette a Reuters hírügynökség hétfőn.
A The Wall Street Journal amerikai üzleti-politikai napilap újságíróját, Evan Gershkovichot az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) emberei tartóztatták le Jekatyerinburgban a múlt héten kémkedés gyanújával, azt állítva, hogy az újságíró minősített információkat próbált megszerezni. Egy csütörtöki zárt tárgyaláson az újságírót május 29-ig előzetes letartóztatásba helyezték. Az orosz törvények szerint akit kémkedés vádjában bűnösnek találnak, akár 20 év börtönbüntetéssel is sújtható.
Az amerikai lap tagadta az orosz hatóságok feltételezését, és szolidaritásáról biztosította Evan Gershkovicht és családját, a Fehér Ház pedig „nevetségesnek” titulálta a vádat.
„Blinken külügyminiszter az orosz diplomácia vezetőjével folytatott telefonbeszélgetés során kifejezte az Egyesült Államok súlyos aggodalmát egy amerikai állampolgár elfogadhatatlan letartóztatása miatt. Az amerikai külügyi tárca vezetője az újságíró azonnali szabadon bocsátására szólított fel” – tudatta az amerikai külügyminisztérium közleményében.
Az amerikai és az orosz diplomácia vezetői között ritkák voltak a közvetlen beszélgetések az elmúlt időszakban. Blinken és Lavrov először idén március 2-án Újdelhiben, a világ legfejlettebb és legnagyobb feltörekvő országait tömörítő G20-csoport találkozóján beszélt egymással személyesen azóta, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát.
Emma Tucker, a The Wall Street Journal főszerkesztője elítélte Gershkovich letartóztatását és az orosz vádakat, de megnyugtatónak tartja Blinken és Lavrov telefonos egyeztetését.
„Mélységesen felháborító hogy letartóztatták, az orosz hatóságok vádjai pedig teljesen képtelenek” – mondta Tucker a CBS Face the Nation című vasárnapi hírműsorában.
Számos nyugati és néhány orosz elemző szerint a letartóztatással Moszkva alkupozíciót teremtett magának, négy hónappal a nagy visszhangot kiváltó fogolycsere után, amely során Brittney Griner, drogkereskedelem vádjával kilenc évre ítélt amerikai kosárlabdázóért cserébe Viktor But orosz fegyverkereskedőt cserélte ki a két ország.
Gershkovich az első amerikai újságíró, akit a hidegháború vége óta az orosz hatóságok kémkedés vádjával őrizetbe vettek. Az utolsó ilyen eset 1986-ban történt, amikor Nicholas Daniloffot, a U. S. News & World Report 52 éves moszkvai tudósítóját a KGB letartóztatta, de őt 20 nap őrizet után szabadon elengedték.
Oroszországban a törvényhozás mindkét háza a közelmúltban arról fogadott el törvényt, hogy akár 15 év börtönt is kaphat az az újságíró, aki hamis információkat terjeszt az orosz hadseregről. A jogszabály miatt több külföldi médium – a kockázatokra hivatkozva – felfüggesztette helyszíni tudósítói tevékenységét Oroszországban.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »