A Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat és a Roma Szakkollégiumok Egyesület március elején szakmai utazáson vesz részt, hogy nemzetközi konferencián mutatkozzon be az európai politikai élet központjában, Brüsszelben. A közel ötven fős magyarországi delegáció Hölvényi György KDNP-s európai parlamenti képviselő meghívására utazik a belga fővárosba.
A delegáció utazásának célja, hogy a szélesebb értelemben vett európai közvélemény és a szakpolitikai döntéshozók számára is hírvivője legyen egy egyedülálló társadalmi integrációs intézményhálózatnak.
Magyarországon immár több mint tíz éve folyik tizenegy roma szakkollégiumban a cigány származású és/vagy hátrányos helyzetű fiatalok felsőoktatási karrierútját, intézményi és társadalmi beilleszkedését szolgáló munka. A többségében egyházi fenntartású roma szakkollégiumok mellett két egyetemi szakkollégiumban évente átlagosan 350 hallgató folytat tanulmányokat és részesül támogató programokban. A személyre szabott mentorálás mellett a fiatalok ösztöndíj-támogatásban is részesülnek, valamint számtalan hátránykompenzáló tevékenységben vesznek részt.
A roma szakkollégiumok önálló szakmai programmal rendelkező minősített intézmények, amelyeket a magyar kormány költségvetési támogatásban részesít. Hála a biztos háttér által szavatolt stabil működési körülményeknek, már közel ötszáz diplomás egykori szakkollégista segíti az ország népességének majdnem 10 százalékát kitevő, többségében marginalizálódott nemzetiségi közösség felzárkózását.
A 2021-ben Rómában és a Vatikánban tett látogatás a magyarországi roma szakkollégiumi hálózat első nemzetközi bemutatkozása volt. A társadalmi integráció előmozdításában hatékony intézményrendszer koncepciójának és filozófiájának megismertetése azonban ezzel éppen csak kezdetét vette. Az eredmények alapján okkal állíthatjuk, hogy a szakkollégiumi hálózat magyarországi rendszere olyan hatékony séma, amely a szociokulturális értelemben eltérő társadalmak együttélési kapcsolatviszonyainak, a hátrányok kompenzálásának sikeres eszköze. Adaptációja alkalmas eszköz a multikulturális kihívásokkal küzdő bármely társadalom számára, hogy kisebbségi közösségeinek beilleszkedését előmozdítsa.
A delegációnak szakkollégiumonként három diák és egy vezető a tagja. A csoporttal utazik és a konferencián a hallgatók mellett előadást tart Kocsis Fülöp érsek-metropolita, a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat elnöke; Biczó Gábor, a Roma Szakkollégiumok Egyesületének elnöke; Fabiny Tamás evangélikus elnök-püspök, valamint Szakács Ferenc Sándor, a Belügyminisztérium Társadalmi Felzárkózásért Felelős Helyettes Államtitkárságának munkatársa is.
Forrás és fotó: Hajdúdorogi Főegyházmegye
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »