Egy tavalyi felmérés szerint a 9–17 éves korosztályhoz tartozók csaknem negyede volt már online zaklatás szenvedő alanya. Mint ismeretes, internetes zaklatást az a személy szenved el, aki többször is bántó, sértő, megalázó üzeneteket kap az interneten keresztül. A kiskorú felhasználóknak címzett szexuális tartalmú üzenet – kép, videó és/vagy szöveg – is online zaklatásnak minősül. A felmérés eredményéről a Munka-, Szociális és Családügyi Minisztérium szóvivője, Kristína Korenková tájékoztatta a TASR hírügynökséget.
„Az online bántalmazás áldozatainak 29 százaléka senkinek nem beszélt erről. Amennyiben mégis, a legtöbb esetben a velük azonos korú baráti körükhöz tartozó személyt avatták bizalmukba (42 százalék)” – mondta el Korenková. Az őket tanító pedagógussal csak az áldozatok 3 százaléka osztotta meg tapasztalatait.
– közölte a szóvivő. A gyerekek és a felnőttek egyaránt a leggyakrabban mobiltelefonon keresztül csatlakoznak a világhálóra, melyet napi rendszerességgel közel 90 százalék használ. A leggyakoribb internetes aktivitások közé tartozik a családdal és a barátokkal történő kommunikáció, a közösségi oldalak látogatása, videó és podcast nézése és a zenehallgatás.
„A gyerekek és fiatalok megközelítőleg 80 százaléka tudatosítja, hogy nem tanácsos megosztania a fényképét vagy a róla készült videót idegen emberekkel” – közölte. Tavaly közel egyharmadukkal fordult elő, hogy az interneten keresztül valaki zaklatta őket. Szexuális tartalmakkal az interneten a felmérés szerint a gyerekek 52 találkozott, az előző évhez képest kevesebben. „Ilyen tapasztalatuk a fiúknak gyakrabban van, mint a lányoknak, s ez a gyakoriság a korral nő” – tette hozzá.
A felmérést a gyermekek sérelmére elkövetett erőszak problémakörének megoldására létrehozott nemzeti koordinációs központ égisze alatt végezték 1194 szlovákiai 9–17 éves személy bevonásával 2022 júniusában.
(NZS/Felvidék.ma/teraz.sk)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »