A komáromi Selye János Gimnáziumban tegnap délután vándorkiállítás nyílt Mindszenty Életkapuk címmel, mely az utolsó hercegprímással, a 20. század példamutató hűségű magyarjával ismerteti meg a fiatalokat. A webes elérhetőségeknek köszönhetően a leírtakhoz további képeket, filmeket, hanganyagokat és egyéb érdekes tartalmakat is nyújt a kiállítás, valamint egy kapcsolódó vetélkedőt, hogy ne csak megnézhető, de meg is fejthető legyen a kiállítás.
A Mindszenty Alapítvány irodavezetője, Nagy Brigitta az eseményen köszönetét fejezte ki, amiért a „nagy múltú, gazdag jelenű és biztató jövővel bíró” komáromi gimnázium befogadta a kiállítást, amely a Felvidéken Szepsi után a második helyszínen talált otthonra Komáromban.
Kiss Róbert kanonok köszöntőjében kiemelte, hogy a bíboros élete az értékekről szólt.
A reménység embereként aposztrofálta a hercegprímást, mely fogalom véleménye szerint a mai társadalomban a mindennapi megpróbáltatásokban rendkívül fontos. Kiemelte, a 20. század egyik legnagyobb magyarjaként tántoríthatatlanul hűséges volt hitéhez, népéhez, hivatásához. „Kötelességünk megőrizni és átadni utódainknak Mindszenty emlékét, örökségét” – hangsúlyozta.
Forró Krisztián, a Szövetség elnöke beszédében arra mutatott rá, hogy Mindszenty élete példaként áll közösségünk előtt.
Magyarország utolsó hercegprímásának életét bemutatva kiemelte, nemzetközi térben is felemelte a hangját a csehszlovákiai magyar kisebbség megpróbáltatásainak, megaláztatásának megszüntetése érdekében.
Mint mondta, az egyházfő ellen folytatott koncepciós per közvetlen hatással volt a csehszlovákiai egyházellenes politikára is, melynek kézzelfogható következménye volt a szlovákiai Mindszenty-per 1949–1950 fordulóján, mely egyszerre irányult az egyház és a szülőföldjén maradt szlovákiai magyar kisebbség ellen. Forró megjegyezte, a koncepciós perben tíz embert ítéltek el Mindszenty „ügynökeiként”, ketten közülük életüket is vesztették, csak azért, mert kiálltak a jogaikért és nem hallgattak el a megfélemlítések, megtorlások ellenére sem.
Andruskó Imre, a gimnázium igazgatója megemlítette, ez már a harmadik alkalom, amikor az intézményben megemlékeznek Mindszenty Józsefről. Megköszönte a kiállítás létrejöttét a fő támogatóknak: a Szövetség pártnak, illetve elnökének, a Mindszenty Alapítványnak, valamint Győry Gábor és Méhes Vilmos vállalkozóknak.
Az ünnepi megnyitón a gimnázium diákjai léptek fel: Nagy Kinga Reményik Sándor Mi mindig búcsúzunk című versét adta elő, majd Nagy László megzenésített versét énekelték el hangszeres kísérettel a diákok. Az eseményen tiszteletét tette a Mindszenty Alapítvány képviseletében Nagy Brigitta, Kiss Róbert kanonok, Fazekas László emeritus püspök, a győri bencések képviseletében Konstantin atya, a Tihanyi Bencés Apátsági Múzeum igazgatója, Ágoston atya, Komárom polgármestere, Keszegh Béla, Dunaszerdahely alpolgármestere, Karaffa Attila, valamint megyei és városi képviselők, illetve a Mária Rádió munkatársai. A megnyitó érdekessége volt, hogy Győry Gábor Mindszenty bíboros egyetlen szenvedélyéről, a szivarozásról tartott beszámolót.
Az oktatási intézmény különösen ajánlja az alap- és középiskolás diákoknak is rendhagyó hittanóra keretén belül. Időpontot egyeztetni a [email protected] e-mail-címen lehet a Selye János Gimnázium titkárságán.
(Szalai Erika/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »