Ilyen volt 2022 a kormánynak és az ellenzéknek

Ilyen volt 2022 a kormánynak és az ellenzéknek

A Méltányosság Politikaelemző Központ és a Nézőpont Intézet elemzője egyetértett abban, hogy sikeres évet zár a Fidesz-KDNP, és felbomlott az ellenzéki együttműködés a választás óta.

„A kormány számára 2022 sikertörténet volt” – állapította meg a Nézőpont Intézet elemzője, hozzátéve, hogy nehéz, de kifejezetten jó évet zár a kormányoldal.

Pálfalvi Milán szerint a Fidesz-KDNP áprilisban nagyarányú választási győzelmet aratott, amivel szerinte egy külföldi beavatkozási kísérlet is meghiúsult. Az elemző sikeresnek nevezte a kormányválság kezelését. Úgy látja, ennek lényege, hogy mindig a magyar emberek érdekét helyezik előtérbe.

Szerinte infláció csökkentését és a mindennapi megélhetést szolgáló intézkedéseknek, például az ársapkának köszönhetően a magyar családok tízezer forintokat spóroltak meg.

„Ezek mind-mind olyan intézkedések, amelyekre egyrészt szükség volt, másrészt a magyar emberek érdekét szolgálták”

– mondta.

Hírdetés

A Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója szerint ugyanakkor csak kommunikációs szinten kezeli jól a válságot a kormány, hiszen ennek felelőseként Brüsszelt és a szankciókat állítja be. Novák Zoltán szerint ez indokolja, hogy

a gazdasági nehézségek ellenére sem zuhant be a Fidesz-KDNP népszerűsége, pedig az ársapkák még tovább emelték az inflációt.

„Egyelőre azt proklamálja, hogy megvédi az embereket a magas áraktól, és ennek megfelelően jól kommunikálható döntéseket hoz. Tehát jól beilleszthetőek az ársapkák abba a politikai irányvonalba, amit képvisel, de a hatásuk nem feltétlenül hathatós” – mondta.

Novák Zoltán is úgy látja, hogy a kormányoldal elégedetten zárhatja az évet. A két elemző abban is egyetértett, hogy a választási vereség óta felbomlott az ellenzéki együttműködés, és két erővonal alakult ki az ellenzéki térfélen: a Momentum és a Demokratikus Koalíció, ám igazán domináns csak az utóbbi tudott lenni.

Pálfalvi Milán szerint a DK le akarta választani magáról a vele szövetségben lévő pártokat, ezért hozta létre az árnyékkormányt. Novák Zoltán szerint a DK politikájával vagy Gyurcsány Ferenccel nem egyetértő politikusok a Momentum köré csoportosulnak. Szerinte ez a két pólus fog versengeni a következő időszakban, és megpróbálja tömbösíteni az ellenzéket. Megjegyezte: meglátjuk, hogy ez sikerül-e. Novák Zoltán szerint ez a stratégia akkor indulhat el igazán ha Donáth Anna, a Momentum korábbi elnöke visszatér a párt élére.

Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »