Egy év múlva lényegében minden napelemes rendszer kikerülne az éves – kedvezőbb – szaldó elszámolásból Magyarországon.
A működő napelemeknél is megszűnhet a kedvező éves szaldó elszámolás, és át kell állni havi elszámolásra. Azaz a szolgáltató a jövőben nem ad áramot a felhasználónak a nyáron megtermelt többletenergia fejében, így a napelemes rendszer megtérülési ideje is messzire kitolódik. A napelemes kis erőművek kapcsán hozott újabb rendelkezésről készített anyagot az RTL Híradó, melyet a HVG szemlézett.
A lényeg, hogy 2024-től a már meglévő napelemes rendszerek sem használhatják a kedvező éves szaldó elszámolást – vette észre a Telex az energiahivatal novemberi rendeletében. Az éves szaldó azt jelenti, hogy a nyáron megtermelt többletenergiát veszi át a szolgáltató, és télen ennek a terhére ad áramot a felhasználónak. Azt eddig is lehetett tudni, hogy 2024-től az új rendszerekkel már nem lehet így elszámolni, de a mostani döntés értelmében a már működő napelemek is havi elszámolásba kerülnének át alig több mint egy év múlva.
Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke szerint a mostani döntés teljesen ellentétes a kormány szándékaival, „hiszen a kormány azt tűzte ki célul, hogy a hazai épületállományok fűtése alapvetően villamosalapú legyen, le kell szoknunk a gázról”.
Az energiahivatal a Telexnek azzal indokolta a változtatást, hogy így egyrészt igazságosabb minden felhasználónak, másrészt uniós szabályozás írja elő. A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke szerint csak az új rendszereket nem lehet éves szaldóban elszámolni, és az előírásnak nincs visszamenőleges hatálya.
– Napelemek és energiapolitika: miért kellett a napenergia hálózatra kötését felfüggeszteni?
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »