A kormány sorsáról döntő szavazást előtt Matovič és az SaS még párbajozott egyet Czímer Gábor2022. 12. 15., cs – 17:43 Pozsony |
Csütörtökön, a kabinet sorsáról dönteni hivatott 17 órai parlamenti szavazás előtt is egymást követték a kormányválság fejleményei. Délelőtt Igor Matovič (OĽaNO) még a pénzügyminiszteri tisztségről való lemondását is felajánlotta, ha az SaS visszavonja a kormánnyal szemben beadott bizalmatlansági indítványát és az állami költségvetést is megszavazza. Richard Sulíkpártja viszont az ajánlatot visszautasította.
Eduard Heger (OĽaNO) kormányfő csütörtökön délben másfél órát tárgyalt a bizalmatlansági indítványt jegyző ellenzéki SaS elnökével, Richard Sulíkkal. A találkozón, amelyet Sulík lakásán tartottak, az SaS korábbi miniszterei is részt vettek. A miniszterelnök és az SaS elnöke az után ült le tárgyalni, hogy Matovič bejelentette, hajlandó lemondani a pénzügyminiszteri tisztségéről, de csak akkor, ha az SaS mindenekelőtt visszavonja a kormánnyal szemben beadott bizalmatlansági indítványát. „Ma 17 órakor a koalíció sorsáról a korrumpálódott maffia szavazatai fognak dönteni. Azé a maffiáé, amely ellen annak idején együtt harcoltunk. Olyan emberek szavazata fog dönteni, akiket fasisztának neveznek” – mondta Matovič az SaS-t élesen bírálva, majd arról beszélt, a döntő szavazat egy olyan képviselőé lehet, aki furcsa módon egyik napról a másikra fordult szembe a kormánnyal. A pénzügyminiszter szerint a kormány bukása káoszba taszítaná az országot, az SaS pedig túszként kezeli az ország lakosságát, hiszen ha nem lesz elfogadott költségvetés, az a polgároknak, de az államnak is károkat okozna. Ezért Matovič a lemondásáért cserébe a bizalmatlansági indítvány visszavonása mellett az állami költségvetésnek a jelenlegi formában való megszavazását követelte az SaS-től. Sulíkék már korábban bírálták a költségvetést, kritizálták például, hogy a tervezet nem tartalmaz kiadási plafonokat, ellenben adóemeléssel számol. Az előbbi az uniós újjáépítési alap lehívása szempontjából is fontos lenne.
Bár az egyeztetés után délután négy órára sajtótájékoztatót hirdetett az SaS, az utolsó percben ezt lefújták, mondván: csak sajtónyilatkozatot fognak közzétenni. Ebben közölték: nem fogadják el az OĽaNOajánlatát. „Már fél éve vagyunk a káosz és az elfogadhatatlan kormányzás szemtanúi. Ez a kormány nem érdemli meg a bizalmunkat. Ezt igazolja az OĽaNO mai sajtótájékoztatója is. Az emberek már nem bíznak meg Eduard Heger kormányában” – olvasható az SaS sajtónyilatkozatában. Sulík pártja arra is emlékeztettek, hogy elejétől fogva bírálják a költségvetés tervezetét, amelyet jelenlegi formájában már semmilyen körülmény között nem szavaznának meg.
Matovič lemondása már korábban szóba került, mint olyan lehetőség, amely megnyitná az utat az SaS-szel való egyeztetések előtt. A pénzügyminiszter saját mozgalma, az OĽaNO parlamenti frakciójának egyes tagjai is azon az állásponton voltak, a kabinet túléléséért áldozzák be Matovič kormánytagságát. A mozgalom parlamenti képviselőinek többsége azonban kiállt a pénzügyminiszter mellett. A lemondását kilátásba helyező sajtótájékoztatót azonban Matovič mégis azzal a Ján Budaj (OĽaNO) környezetvédelmi miniszterrel közösen tartotta, aki sajtóinformációk szerint a pénzügyminiszter távozását is elfogadható kompromisszumnak tartotta. A bejelentés után, a Matovič pártját fogó Gyimesi György (OĽaNO) a közösségi oldalán arról írt, a mozgalmuk „liberális” képviselői, vagyis a Budaj nevével fémjelzett polgári liberális platform kést döfött Matovič hátába.
Még a délelőtti órákban a Sme rodina egyik parlamenti képviselője, Patrick Linhart bejelentette, a kabinettel szemben beadott bizalmatlansági indítványról való szavazáskor egészen biztosan a kormány menesztésére fog voksolni. Linhart az „élelmiszer-jelzőlámpa” nevű rendszer bevezetése körüli nehézségekkel próbálta alátámasztani döntését. Egy új kormány támogatását attól tette függővé, hogy annak Matovič és Roman Mikulec belügyminiszter ne legyen a része.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »