A Csemadok Füleki Alapszervezete idén harmadízben szervezte meg adventi vasárnapok elnevezésű rendezvényét. Ebbe az ünnepsorozatba tartozik a hagyományos ünnepváró program, az Örvendezzünk, melyet idén a Füleki Gimnáziumban tartottak.
A Garagulya Gólyalábas Kompánia tréfás történeteivel kezdődött a délutáni családi program. Ők csalogatták a gyerekeket a gimnázium épületébe, ahol majd’ minden osztályterem egy-egy foglalkozást rejtett. Az egyik teremben a legkisebbeket várták, akik szüleikkel ringatózhattak, hancúrozhattak, zenés foglalkozáson vehettek részt. A zenei közreműködést Burovincz Laura, a Petőfi Sándor Program egykori ösztöndíjasa biztosította, aki korábban aktívan részt vett a rendezvény lebonyolításában. Mint mondja, nagyon a szívéhez nőtt ez a rendezvény, ezért a férjével és a kisgyermekével is visszatért együtt örvendezni a fülekiekkel és köszönteni az adventet.
Nagyon nagy öröm, hogy az elmúlt két év után, ami a covid miatt kimaradt, most végre együtt lehetünk. Ez most nagyon különleges időszak, hiszen az ember még intenzívebben megélheti a találkozásokat, a közös muzsikálást, éneklést”
– mondta.
Eközben a kicsit nagyobbak a kézműveskedés fortélyait sajátíthatták el. A Motolla Kézműves Műhely kézművesei az ünnepváró hangulat fokozásáról és kis ajándékok készítéséről gondoskodtak.
Hagyományosan karácsonyi tematikájú kézműves foglalkozásokkal készültünk. Mézeskalácsot lehet sütni, gyertyát mártani, szalmából és csuhéból karácsonyi figurákat alkotni. Textilangyalkát készíteni, vagy épp kézzel festett karácsonyi képeslapot díszíteni népi motívumokkal. Illetve a karácsonyi húslevesből nem hiányozhat a csigatészta sem, ennek a technikáját is el lehet sajátítani”
– mutatta be az egyes műhelyeket Benko Tünde, a Motolla Kézműves Műhely tagja.
Elmondta továbbá, hogy a gyertyamártásnál régen a faggyút hasznosították, hiszen igyekezett mindenki otthon előállítani a gyertyát, hogy ne kelljen rá pénzt áldozni. Voltak hivatásos gyertyaöntő és gyertyamártó műhelyek is. A foglalkozás keretében kerámia gyertyamártót használtak.
Ez azért jó, mert sokáig tartja a forró viasz hőfokát. Az elégett, üzleti gyertyákat hasznosítjuk újra, amik aztán ismét az otthon fényei lehetnek”
– tette hozzá Benko Tünde.
Nôta Laura is szívesen próbálta ki a gyertyamártást. Elmondta, hogy saját készítésű mártott gyertyáját az édesanyjának készítette, és karácsonykor fogják meggyújtani.
A Csemadok Füleki Alapszervezete minden évben próbálja megújítani ünnepváró rendezvényét, melynek célja, hogy a városban működő polgári társulásokat összefogva, gyermekprogramokkal, játszóházzal, táncházzal és kézműves foglalkozásokkal kedveskedjenek a családoknak advent táján.
„Ez a rendezvény minden korosztályt megszólít, hiszen a Ringatóban a 0-3 éves korig tartunk foglalkozást, ringatást, éneklést. A nagyobbak Barna Zsombor bábszínházát nézhetik meg, kézműveskedhetnek, részt vehetnek a néptánc foglalkozáson. És a felnőtteket is várjuk, akik káposztaleves és forralt bor mellett beszélgethetnek. Én azt hiszem, a beszélgetésnek, a lecsendesedésnek is az ideje ez a hagyományos ünnepváró fesztivál” – nyilatkozta Szvorák Zsuzsanna, a Csemadok Füleki Alapszervezet elnöke.
A rendezvény zárórészeként Benko Pál, a Füleki Gimnázium tanára, a Motolla Műhely tagja az adventi óriáskoszorún meggyújtotta a harmadik gyertyát.
A füleki karácsonyváró programok sorában a legrégibb hagyománnyal rendelkező rendezvény az Örvendezzünk, mely idén is szép számú gyereksereget vonzott a Füleki Gimnázium falai közé. A karácsonyváró műsor tizennyolcadik alkalommal valósult meg, melynek társszervezői a Iuvenis Neogradiensis Polgári Társulás és a Füleki Városi Művelődési Központ voltak.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »