Ahogy fokozódik az európai társadalmak sérülékenysége, úgy fogunk egyre durvább befolyásolási kísérleteket látni.
Tegnap reggel arra ébredt Németország, hogy egy szélsőjobboldali terrorista hálózat két tucat tagját tartóztatták le, akik a gyanú – és a titkosszolgálat – szerint az alkotmányos rend megdöntésére szövetkeztek.
A német szélsőjobboldali terrorista sejteknek van bőven hagyományuk, hiszen ez a második világháború vége óta lényegében egy folyamatos, felszín alatt lévő mozgalom. Egyes részei beérik a náci relikviák gyűjtésével, mások viszont fegyvereket halmoznak fel és álmodoznak a birodalom visszaállításáról. Utóbbiba tartozik a Reichsbürger mozgalom, amely tagjaira most csapást mértek a hatóságok. Azért itt is van katonai vonal, ugyanis a gyanúsítottak jelentős része katona vagy katona volt a német hadseregben (Bundeswehr), illetve az egykori NDK néphadseregében (Nationale Volksarmee), és többen különleges erők kötelékében szolgálnak vagy szolgáltak.
Miközben a 2010-es években az iszlamista fundamentalista terrorsejtektől félt Európa, addig békésen növekedhettek a szélsőjobbos frakciók. Nemcsak azért, mert a szolgálatok véges kapacitásai miatt erre lehetőségük volt, hanem azért is, mert bőven kaptak külföldi támogatást. A Reichsbürgerrel kapcsolatban tegnap nyilvánosságra hozott német hatósági dokumentumokban megnevezik azt az orosz kapcsolattartót, aki a mozgalom egyik vezetőjével találkozgatott. Feltehetőleg nem csak közös teázás zajlott.
Hasonló ügy és módszertan látszott a magyarországi bőnyi férfi esetében, aki az oknyomozók szerint a budapesti orosz nagykövetség tagjaival nemhogy kapcsolatban állt, hanem egyenesen közösen airsoftoztak; illetve később a .hu kiterjesztésű weboldaluk .ru kiterjesztést kapott. A bőnyi atrocitás során ugyanúgy a rendőrökre támadott, ahogy azt a Reichsbürger-terroristák is tették az elmúlt években.
A harmadik elem, amely most fűteni fogja a hasonló szélsőséges mozgalmakat, az sajnos a gazdasági recesszió. Amennyiben a társadalmaink leszakadó, elszegényedő része növekszik, úgy a kockázat is, hogy közülük kiket mire tudnak beszervezni. Ugyanakkor érdekes tény, hogy a Reichsbürger esetén is a vezetőség közt német nemesi leszármazottak is voltak, tehát az ideológia összehozza a kiszolgáltatottakat és az opportunistákat. Azt nyugodtan kijelenthetjük, hogy veszélyes időkbe érkeztünk, az erőszak az európai országokban történelmileg alacsonyan járt, de nincs rá garancia, hogy ez így is tud maradni.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »