Németország államosítja, Lengyelország “kötelező közigazgatási irányítás” alá vonja a Gazprom orosz energiavállalat területükön lévő vagyonát.
A németek így a Gazprom egykori leányvállalatára, a Securing Energy for Europe (SEFE) teszik rá a kezüket, hivatalosan azért, mert a cég fizetésképtelen, és próbálják elkerülni a csődeljárást.
Teljesebb képet ad, ha azt vesszük, hogy a SEFE kulcsfontosságú energiabeszállító Németországban, hozzá kötődnek a német gáztárolók is. Korábban a Gazprom Germania nevet viselte, majd áprilistól német hatósági irányítás alá került, majd az energiaválság átvészelésére, azóta 11,8 milliárd eurós hitellel támogatta alá a német kormány – a keretösszeget nemrég 13,8 milliárdra növelték.
Németország az elmúlt időszakban sorra államosítja a legfontosabb energiavállalatokat. Szeptemberben átvette a területén lévő, de orosz tulajdonban álló három olajfinomító felett az irányítást, nem sokkal később pedig bejelentette, hogy államisátják az ország legnagyobb gázimportőr cégét, az Unipert is.
Lengyelországban az alkotmány tiltja a kisajátítást, ezért ott hatósági ellenőrzés alá vették a Gazprom Europolgazban lévő 48 százalékos tulajdonrészét.
Bár az orosz egykoron legfontosabb gázvezetéke, a Jamal korridor üzemeltetője a lengyel Gaz-System volt, a Lengyelország területén 684 kilométeren hosszan haladó Jamal az Europolgaz tulajdonában van. A cégben pedig eddig az oroszok 48 százalékos részesedéssel bírtak.
Lengyelország szeptemberben szankciókat vetett ki a Gazpromra és 50 orosz oligarchára, nagyjából ugyenebben az időben az oroszok teljesen leállították a szállítást a JAMAL-on keresztül, arra hivatkozva, hogy Lengyelország nem volt hajlandó “rubelben fizetni” (technikailag nem rubelfizetésről van szó, de a fizetési hajlandóságot az orosz és lengyel fél is úgy értelmezi, ahogy épp geopolitikai érdekeinek megfelel – a szerk.).
SITA, reuters.com
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »