A Gondviselés a szenvedést is üdvösséggé nemesíti

A Gondviselés a szenvedést is üdvösséggé nemesíti

A Rákóczi Szövetség 2004 óta tartó beiratkozási programja az idei évben is bejárta a Felvidék magyar tannyelvű iskoláit. Szeptembertől kezdődően decemberig bezáróan a felvidéki magyar iskolák helyszínein nyújtották át az elsős tanulók szüleinek a támogatást, kifejezve elismerésüket és szolidaritásukat a gyermekét magyar iskolába írató családoknak.

„A magyar iskolaválasztás a külhoni területeken egyet jelent a magyar jövő választásával és minden gyermek, aki magyar iskolába lép, őrzője marad a magyar nyelvnek és kultúrának. Az iskola közösséget teremt, a közösség pedig biztonságot, valamihez való tartozást jelent” – olvasható a Rákóczi Szövetség honlapján.

 

Vendégek és vendéglátók (Fotó: Berényi Kornélia / Felvidék.ma)

 

A program mögött nagyszabású összefogás áll, négyszáz anyaországi önkormányzat, civilek, közéleti személyek és alapítványok támogatásával.

Tata, Szőgyén testvérvárosa, egyike azoknak az anyaországi településeknek, amelyek önkormányzata anyagi támogatásban részesíti a Rákóczi Szövetség magyar iskolaválasztási programját.

A szőgyéni Csongrády Lajos Alapiskolában 2010 óta Tata Város Önkormányzata támogatásával valósul meg az ösztöndíjátadási program, így az elmúlt évek alatt több mint kétszáz szőgyéni magyar iskolás gyermek részesült a testvérvárosi támogatásban.

 

Dr. Szerencsi Richárd, Tata város alpolgármestere (Fotó: Berényi Kornélia / Felvidék.ma)

 

Az ünnepségnek az iskola díszterme adott otthont, ahol Szarka Andrea tanintézményvezető és Méri Szabolcs polgármester köszöntötte a vendégeket: a tatai önkormányzat képviseletében dr. Szerencsi Richárd alpolgármestert, Osgyáni Zsuzsannát a tatai önkormányzat külkapcsolatokért felelős munkatársát, Szőgyén díszpolgárát, és dr. Varga Andrást a Humán bizottság tagját, Szőgyén díszpolgárát.

A Rákóczi Szövetség képviseletében jelen volt Szilágyi Zsolt, hálózatfejlesztési igazgató, Katona Klaudia, a Magyar Iskolaválasztási Program felelős vezetője, valamint Lőrincz Brigitta és Székely Tamás a szövetség munkatársai.

 

Hírdetés

Béres József és felesége átnyújtja az ajándékkönyvet (Fotó: Berényi Kornélia / Felvidék.ma)

 

Az ünnepséget megtisztelte ifj. Béres József és felesége Klára asszony, akik évek óta a program támogatói, és átnyújtották az elsős tanulóknak Béres József Szép magyar ének c. könyvét, mely közel ezer oldalon válogatást tartalmaz a magyar énektárból, gyermekdalokból, népdalokból, népies és zeneszerzői dalokból.

Utalt az iskola névadójának, Csongrády Lajos kántortanítónak a fennmaradt énekeskönyvére, melynek ezentúl párja lehet a Béres-énekeskönyv. „Énekre fel!” – fejezte be gratulációját és jókívánságait ifj. Béres József, aki édesapja nyomdokait követve vállalja fel nemes cselekedeteit.

Az iskola Kenderes Énekegyüttese (Fotó: Berényi Kornélia / Felvidék.ma)

 

Az iskola elsősei kedves műsorral köszöntötték a vendégeket Molnár Skronka Anita osztályfőnök irányításával, majd népdalcsokrot énekelt az iskola Kenderes Énekegyüttese.

Szerencsi Richárd, Tata alpolgármestere első ízben látogatott el a testvériskolába. Örömét fejezte ki afelett, hogy megismerhette a tanintézményt és elhozhatta az ösztöndíjat az iskolakezdők családjai számára.

 

Osgyáni Zsuzsanna átnyújtja az ajándéktáskát (Fotó: Berényi Kornélia / Felvidék.ma)


Osgyáni Zsuzsanna
, aki a testvérkapcsolat elmúlt 27 évében egyik szervezője és résztvevője volt a két települést összekötő rendezvényeknek, „tulajdon szentségnek” nevezte az anyanyelvet, melyet eleink hagytak ránk örökül. Beszélt arról a hálózatról, mely a testvértelepüléseket a közös anyanyelv kapcsán fűzi össze, Tata-Szőgyén-Szováta-Magyarkanizsa összetételben, mely az anyaországot, Felvidéket, Erdélyt és Vajdaságot jelenti.

Végül minden gyermeknek átnyújtotta azt a kis táskacsomagot, melyben magyarkanizsai levendulapárna, szovátai őszi falevél, tatai szívecske a város színeiben, és egy kis csokoládé volt a szőgyéni elsős diákok részére.

 

A tatai ajándéktáska tartalma (Fotó: Decem)

 

Szilágyi Zsolt kifejezte a Rákóczi Szövetség háláját az iskolakezdő gyerekek szüleinek, és megköszönte Tata város támogatását, majd Szerencsi Richárddal közösen átnyújtották a szülőknek az ösztöndíjat.

Az ünnepség újabb kapocsként erősíti Szőgyén és Tata együvétartozását, mely a felvidéki kitelepítésekben gyökeredzik, és amely szép példája annak az isteni igazságnak, miszerint a Gondviselés a szenvedést is üdvösséggé nemesíti. Ezt váltja tettekre Szőgyén és Tata immár huszonhét éve.

(Berényi Kornélia / Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »